Az Európai Unió munkaerőpiacát korlátozásmentesen kell megnyitni a csatlakozó kelet-európai országok munkavállalói előtt -- áll a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) valamint a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) közös nyilatkozatában. Mint ismeretes, az Európai Bizottság (EB) Európa Parlamentnek készített javaslatában az áll, hogy a bővítés után az EU tagállamai öt évig nem kötelesek fogadni az új tagországok munkavállalóit. A csatlakozástól számított két éven belül az EB javasolhatja, hogy csökkentsék az átmeneti időszakot. De az a tagország, amelyik bizonyítani tudja, hogy zavarokat okoz a munkaerő-vándorlás, az további két évvel meghosszabbíthatja a korlátozást -- ismertette Széles Gábor, az MGYOSZ elnöke.
A két szervezet nem ért egyet azokkal az elképzelésekkel sem, hogy egyes szakmákban viszont -- mint például az informatikai szektorban -- a csatlakozás után is nyitva lennének a munkaerőpiac kapui. Ez azzal a veszéllyel járna, hogy a magyar gazdaság versenyképessége szempontjából fontos területekről indulna meg az elvándorlás -- magyarázta Parragh László, az MKIK elnöke.
Vissza kell szorítani a magyar munkaerő kicsemegézésére tett kísérleteket -- fogalmazták meg. Ezért tárgyalássorozatot kezdeményeznek a kormánnyal, és lobbiznak az európai gyáriparosok (UNICE) és az európai kamarák szövetségénél (Eurochambers) is.
Az MKIK és az MGYOSZ azt szeretné elérni, hogy az Európa Parlament kötelezze a tagállamokat, hogy a csatlakozó országok munkaadói szövetségeivel és kamaráival állapodjanak meg a munkaerő-kontingensekben -- mondta Széles Gábor. Az MKIK elnöke ugyanakkor kijelentette: támogatja a kormányt abban, hogy védje meg a magyar gazdaság érdekeit. Ehhez, ha kell, az unióéhoz hasonló lépéseket vezessen be a közbeszerzés területén, illetve az EU munkavállalóinak magyarországi munkalehetőségeit illetően.
Az eddigi felmérések azt igazolják, hogy a hazai vállalkozók külföldi munkavállalási kedve igen alacsony. Ezért Parragh László szerint alaptalanok a jelentős migrációs hullámtól tartó félelmek. Egyébként az EB elemzései szerint is a keleti bővítés az EU mai lakosságának mindössze egy százalékát érné el a következő 30 év alatt.
Veszélyeztetett versenyképesség
Korlátozás nélkül kell megnyitni az EU munkaerőpiacát a magyar munkavállalók előtt -- szól az MGYOSZ és az MKIK közös álláspontja. Ezért tárgyalást kezdeményeznek a kormánnyal, és lobbiznak az európai társszervezeteknél is.