3p

Magyarországon kiépült a büntetési iparág, a hatóságok az irreális büntetési tételek révén akarják orvosolni pénzügyi problémáikat – vélekedett az mfor.hu-nak Vadász Péter. A Magyar Gyáriparosok és Munkaadók Országos Szövetségének (MGYOSZ) társelnöke szerint a hivatalos szervek szándékosan úgy alakítják a jogszabályokat, hogy azoknak ne lehessen megfelelni. Ez a magatartás a korrupció melegágya is egyben, állítja a szakember.

Nem lehet megfelelni a szabályoknak?! (Mfor-montázs)

A költségvetési szervek és az önkormányzatok pénzhiányban szenvednek, és ezen nem takarékossággal, átszervezésekkel, munkahelyek megszűntetésével kívánnak úrrá lenni. A pénzbevételek növelésére, akár egymástól is ötleteket kapva, a kialakítottak egy büntetési iparágat, mondta lapunknak Vadász Péter.

Csak a legális cégeket lehet sarcolni

A büntetési iparág részei a parkolási társaságok, az önkormányzatok építési hatóságai és a kormányzat legkülönfélébb szervei. A technika lényege, hogy más gondolattal, más céllal létrehozott rendeleteket arra használnak, hogy megsarcolják a vállalkozásokat és a magánembereket, hangoztatta az MGYOSZ társelnöke. Sokszor az is baj, hogy valaki kénytelen elkövetni valamilyen szabálytalanságot. Mindennapi példa erre, hogy sok helyen nem lehet parkolni, így az, akinek az adott helyen van dolga, nem tud mást csinálni, mint szabálytalanul parkolni. De tipikus eset az is, amikor kiadnak ugyan építési engedélyt, de a növényzet kivágásához már nem járulnak hozzá, így az önkormányzatok pár milliót behajthathatnak.

Ez főképp a bejelentett alkalmazottakkal, törvényesen működő vállalkozásokat érinti, mert ugyebár, aki nincs legalizálva, azt jóval nehezebb megbüntetni. Csak azt lehet megsarcolni, aki elérhető és bejelentett telephellyel rendelkezik. Ez a büntetés iparág virágzik, fejlődik és egyre nehezebb helyzetbe hozza a vállalkozásokat.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felvetésekre az MGYOSZ pénteki konferenciáján úgy reagált, hogy megígérete, ő mindent megtesz azért, hogy a rendelet tömegben segítséget kapjanak a vállalkozók.

Azt ugyanakkor látni kell, hogy a könyvelésben, az adóeljárásokban ma már a legképzettebb könyvelő is hibázik, mert olyan bonyolultak. Időnként nem konzisztensek a jogszabályok (például az adózásnál), és más helyeken is értelmezhetetlenek, egymásnak ellentmondóak az előírások. Vadász Péter szerint ezzel megint oda jutunk vissza, hogy ezekért a hibákért csak azt lehet megbüntetni, akinek van legális jövedelem, és akitől levonható a bírság.

Szándékosan teremtenek ilyen helyzetet a hatóságok?

Ennek az iparágnak azonban két része van: egyrészt mindenért büntetnek, amiért csak tudnak. Másrészt azonban a büntetési tételek is horribilisak, és teljesen irreálisak. Már teljesen elszakadnak az okozott kár nagyságától, és nem veszik figyelembe azt sem, ha valaki véletlenül hibázik.

Ez ellen csak azt lehet tenni, hogy ilyen fórumokon, mint a MGYOSZ-é az illetékeseknek elmagyarázzuk, hogy ez a hatósági magatartás kontraproduktív, mondta Vadász Péter. Szerinte a mostani helyzet eredménye, hogy sok vállalkozó inkább eldugja a jövedelmeit, vagy keresi az egyéb utakat a szabályok kikerülésére. Ez a jelenség a melegágya a korrupció kialakulásának. Ha valaki áthág egy szabályt, akkor az illetékesek szinte sugallják, hogy probléma megoldásának létezik egy egyszerűbb módja is. Ez pedig nyilvánvalóan valamilyen korrupciós megoldás.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!