Még az év végéig szeretné megvalósítani a vonalkódos rendszert a vám- és pénzügyőrség -- mondta lapunknak Arnold Mihály országos parancsnok. Szerinte indokolt lenne a déli és keleti határszakaszon vámövezetet létrehozni: a csatlakozásunk után az EU-ba belépő árukra itt kiszabott vám egynegyede itthon maradhat.
Az év végéig szeretné megvalósítani az áruk és fuvarlevelek vonalkódos leolvasását a vám- és pénzügyőrség. Mint Arnold Mihály altábornagy, országos vámparancsnok lapunknak elmondta, jelenleg kézzel viszik be a pénzügyőrök a számítógépes adatbázisba az áruk és a fuvarlevelek adatait. Ez meglehetősen lassú módszer, ráadásul nagy a munkaerőigénye, s hibalehetőséget is rejt magában. A vonalkódos rendszerben maga az áru feladója teszi rá küldeményére az öntapadós matricát, s egy leolvasókészülék segítségével lehet az azon szereplő adatokat a rendszerbe bevinni.
A bevezetéshez szükséges beruházás 1,2 milliárd forintba kerülne, ám ezt a vám- és pénzügyőrség nem tudja kigazdálkodni, központi forrás bevonása szükséges.
A vámparancsnok vélekedése szerint Magyarország déli és keleti határszakaszain (EU-csatlakozásunk után itt lesznek az unió külső érintkezési pontjai) indokolt lenne vámövezetet létrehozni. Itt történne az EU-ba rajtunk keresztül érkező áruk végleges vámkezelése. Ez egyúttal azt is jelentené, hogy az itt beszedett vám 25 százaléka a magyar költségvetést gazdagítaná, csak a fennmaradó összeg kerülne Brüsszelbe. Az övezetben megtelepülő logisztikai központokban lehetőség nyílna különféle értéknövelő szolgáltatások elvégzésére -- tette hozzá a vámparancsnok --, ami a nem elhanyagolható bevétel mellett azzal az előnnyel is jár, hogy munkalehetőséget teremt az érintett térségekben.
Vonalkódos vámolás
Még az év végéig szeretné megvalósítani a vonalkódos rendszert a vám- és pénzügyőrség.