Ha kis mértékben is, de valószínűleg javulni fognak a magyar munkavállalók kilátásai a harmadik negyedévben, derül ki a Manpower munkaerőközvetítő-hálózat aktuális felméréséből.
Kevesebben terveznek elbocsátást
A legnagyobb pozitívum, hogy az előző negyedévi 13-ról négy százalékra csökkent azon munkaadók száma, akik leépítést terveznek idén július és szeptember között. A foglalkoztatók túlnyomó többsége (86 százalék) szinten kívánja tartani a létszámot, hét százalékuk pedig új alkalmazottak után néz majd a harmadik negyedévben.
A Manpower Munkaerőpiaci Mutatója összességében plusz három százalékon áll itthon - ez az első pozitív érték a mérce 2009 harmadik negyedéves bevezetése óta. Kiugró javulás azonban nem várható, inkább a hosszú stagnálás időszaka jöhet, mondta Kiss Judit, a cég magyarországi vezetője.
Csaknem 20 ezer állás üres
Ennek egyik fő oka, hogy a munkaerőpiaci kereslet és a kínálat továbbra sincs összhangban. Beszédes tény, hogy a multinacionális vállalatok jelenleg 18 ezer állást nem tudnak betölteni a megfelelően képzett munkaerő hiánya miatt, ráadásul ez a szám valószínűleg növekedni fog, mondta az mfor.hu kérdésére Kiss Judit.
”Tapasztalataink szerint a külföldi cégek napi szinten fontolgatják, hogy elhagyják Magyarországot, mivel nem találnak megoldást a problémára" - magyarázta.
A maguk kezébe veszik a képzést a cégek
A szakember azt javasolja a vállalatoknak, hogy ne a tökéletes jelölteket keressék, hanem azokat, akik a legkönnyebben képezhetők. Nekik ugyanis viszonylag hamar és kis ráfordítással megtaníthatja a cég azt a szakképzés során el nem sajátított tudást, amire az adott munkakör betöltéséhez szükség van.
Sok vállalat már rájött erre, így részben maga képzi ki szakembergárdáját és utánpótlását. A német tulajdonú FAG Magyarország Ipari Kft. például tanműhelyében tanít be szakközépiskolás diákokat, a felvett dolgozóknak pedig speciális, cégre szabott képzést is el kell végezniük.
Akikből a legnagyobb a hiány
A Manpower felmérése szerint a legnagyobb hiány továbbra is szakmunkásokból van - ezen belül például szakácsokra, gépkezelőkre, hegesztőkre, szerszámkészítőkre vagy éppen vegyésztechnikusokra lenne leginkább szükség.
A magasabb képzettséggel rendelkezők közül leginkább a mérnököket hiányolják a munkaadók, ezenkívül az orvosok, az informatikusok, az értékesítők, valamint a könyvelők és a pénzügyi munkatársak is felkerültek a legkeresettebb foglalkozások hazai toplistájára. (A Manpower 753 cég válaszai alapján állította össze a rangsort - a szerk.)
Szakmunkás vagy? Király!
A helyzet javítása érdekében nem csak a cégek saját képzéseinek felfuttatására, valamint a kormány szakképzést segítő intézkedéseire van szükség, hanem a mentalitás megváltozására is.
"Az is jelenthet presztízst, ha valaki szakmunkás, ezen a területen is van lehetőség nagy fizetésre és komoly karrierre" - véli Kiss Judit. Ha ezt a fiatalok és a szülők is elhiszik, akkor ismét elegendő tanítvány lehet a szakmunkásképzésben, ami enyhítené a cégek munkaerőgondjait is.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum