A ZEW kutatóintézet tanulmánya megállapítja, hogy az 500 legnagyobb német családi tulajdonban lévő vállalatnál 2007 és 2016 között 27 százalékkal 2,54 millióra nőtt a foglalkoztatottak száma. Annál a 27 DAX-vállalatnál viszont, amelyek nem családi tulajdonban vannak, a foglalkoztatottak száma négy százalékkal nőtt 1,55 millióra.
Az ötszáz legnagyobb családi vállalat között szerepel három, a DAX indexben jegyzett vállalat is, a Merck, a Beiersdorf és a Henkel. Az ötszáz legnagyobb német családi tulajdonban lévő vállalat forgalma évi 3,7 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban, a DAX indexben jegyzett vállalatoké pedig 3,0 százalékkal.
Fontos eredmény
A ZEW intézet által minden második évben végzett felmérés családi vállalatok hatékonyságát alátámasztó eredménye az idén különös jelentőségre tett szert annak tükrében, hogy Peter Altmaier gazdasági miniszter az amerikai és ázsiai vállalatok által támasztott egyre erősödő világpiaci konkurenciára hivatkozva az Airbus mintájára állami kezdeményezéssel és támogatással nemzeti és európai óriáscégek létrehozására tett javaslatot. A miniszter ezzel a javaslatával "tervgazdasági törekvések" vádjának tette ki magát a német belpolitikában.
A családi vállalkozásoknak a tanulmány elkészítésére megbízást adó alapítványtól, a Stiftung Familienunternehmentől függetlenül működő és a tanulmány elkészítésében nem érintett Verband der Familienunternehmer képviseleti szervezete éles bírálattal illette a gazdasági miniszter javaslatát azért, mert nem veszi figyelembe a középvállalatok érdekeit és csak a nagyvállalatoknak kedvez.
A tanulmány megállapítja, hogy Németországban a vállalkozásoknak több mint 90 százaléka családi kézben van és 86 százalékukat a tulajdonosok maguk irányítják. A foglalkoztatottak száma szerinti rangsorban a listát a Schwarz csoport vezeti, a második helyen a Robert Bosch GmbH áll, a harmadikon pedig a Metro konszern. A forgalom szerinti rangsort szintén a Schwarz csoport és a Robert Bosch vezeti, a harmadik helyen azonban az Aldi csoport áll.