3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A távol-keleti nagyhatalom külügyminisztériuma a Kanadában letartóztatott Huawei-vezető azonnali szabadon engedését követeli.

A Huawei kínai távközlési óriásvállalat Kanadában letartóztatott globális pénzügyi igazgatójának azonnali szabadon bocsátását követelte szombaton a kínai külügyminisztérium.

A pekingi tárca közleményében "rendkívül csúnyának" és észszerűtlennek nevezte az esetet, és arra figyelmeztetett, hogy Kanadának súlyos következményekkel kell számolnia, ha nem engedi szabadon Meng Van-csout, aki egyben a Huawei alapítójának a lánya.

Meng Van-csou (Fotó: EPA)
Meng Van-csou (Fotó: EPA)

A külügyminisztériumba bekérették a kanadai nagykövetet, hogy határozott tiltakozásukat fejezzék ki a Huawei vezetőjének letartóztatása miatt, amely Peking szerint a jog figyelmen kívül hagyásával történt.

Meng Van-csout múlt szombaton tartóztatták le Vancouverben, sajtóértesülések szerint az Irán ellen bevezetett amerikai szankciók megsértésével összefüggésben. Az Egyesült Államok kérte a kiadatását a kanadai hatóságoktól arra hivatkozva, hogy Meng a gyanú szerint eltitkolta, hogy a Huawei kapcsolatban állt egy olyan céggel, amely a szankciók ellenére próbált felszereléseket eladni Iránnak. Ha kiadják az Egyesült Államoknak, ott több pénzügyi intézmény megkárosítására való összeesküvés címén emelhetnek vádat ellene. A kiadatási eljárást a kanadai hatóságok hétfőre napolták el, miután pénteken nem született döntés az ügyben. 

Hírügynökségek már áprilisban felröppentettek híreket arról, hogy az amerikai hatóságok vizsgálatot indítottak a Huawei, a világ egyik legnagyobb távközlési elektronikus eszközöket gyártó cége ellen, mert feltehetően amerikai gyártmányú cikkeket szállított Iránnak és más országoknak, megsértve az amerikai export- és szankciós törvényeket.

A Huawei egyik szóvivője pénteken úgy nyilatkozott: a vállalat bízik abban, hogy az amerikai és a kanadai igazságszolgáltatás helyes döntést hoz majd. Hozzátette: a Huawei eleget tesz valamennyi exportszabályozási és szankciós előírásnak.

Donald Trump amerikai elnök május 8-án jelentette be, hogy az Egyesült Államok kivonul az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben megkötött nemzetközi megállapodásból, azzal az indokkal, hogy az amerikai kormány megítélése szerint Irán kijátssza az egyezményt. A megállapodás értelmében Irán lemondott az urándúsításról, és ennek fejében a nemzetközi közösség beleegyezett a korábban életbe léptetett büntetőintézkedések fokozatos feloldásába. Washington azonban a megállapodás felmondásával egy időben a szankciók újbóli bevezetéséről is döntött. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint Teherán betartja a megállapodást.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!