A CIB Csoport a 2023. üzleti évet 63,929 milliárd forint nyereséggel zárta, 77,1 százalékkal meghaladva a 2022. évi értéket. Mérlegfőösszege 3.315,812 milliárd forintot tett ki 2023 december végén, 7,2 százalékkal meghaladva a 2022. decemberi adatot.
2023 a CIB Csoport történetének egyik legsikeresebb éve volt. Mérlegfőösszege, hitelállománya, bevételei jelentősen nőttek, miközben a költségei az éves átlagos infláció alatt, fenntartható szinten maradtak és költséghatékonysága tovább javult úgy, hogy munkatársainak többkörös béremelést is tudott biztosítani. A CIB Csoport tovább tudta növelni piaci részesedését stratégiailag kiemelt szegmensekben, bővült a digitális szolgáltatásai köre és az azokat igénybe vevő ügyfelek aránya. Mindezek eredményeként a költséghatékonyság a 2023-es évben is kiválóan alakult.
Két meghatározó eleme van egy bank működésének, az információs technológia és a kollégák - emelte ki Simák Pál vezérigazgató a keddi sajtótájékoztatón.
A főbb számok
- A CIB Csoport a 2023. üzleti évet 63.929 millió forint nyereséggel zárta, 77,1 százalákkal meghaladva a 2022. évi értéket.
- A CIB Csoport mérlegfőösszege 3.315.812 millió forintot tett ki 2023 december végén (+7,2 százalék 2022. decemberhez képest). A növekvő mérlegfőösszeget főként az ügyfél és banki források növekedése eredményezte.
- 2023 december végén a CIB Csoport konszolidált bruttó ügyfélhitel állománya 1.597.637 millió forint (+9,0 százalék) volt, szemben a piac 0,0 százalékos változásával; Az ügyfélbetétek állománya 2.395.537 millió forint (+12,3 százalék) december végén szemben a piac -0,8 százalékos változásával, a növekedéshez elsősorban a vállalati szegmensek járultak hozzá.
- A CIB Csoport saját tőkéje az időszak végén 319.469 millió forint volt (+16,1 százalék 2022 végéhez képest), a növekedés főként a tárgyidőszaki nyereségnek köszönhető.
- A CIB Csoport bevételei 169.635 millió forintot tettek ki (+25,1 százalék 2022-hez viszonyítva). A bevételek előző évhez viszonyított emelkedését főként az emelkedő kamatkörnyezet és a növekvő üzleti aktivitás eredményezte, különösen az ügyfélhitelezés és a megtakarítások terén.
- A CIB Csoport hitelportfoliójának minősége nagyon erős maradt, a 90 napon túli késedelemben lévő hitelek aránya 0,6 százalékon stagnált (-0,03 százalék), miközben az NPL-ráta 1,9 százalékra csökkent.
- A CIB Csoport működési költségei 12,1 százalékkal növekedtek az előző évhez képest, elsősorban a növekvő infláció és a béremelések miatt, és bankadó nélkül 65.388 millió forintot tettek ki 2023-ban.
- A Csoport által fizetett bankadó az extraprofit adóval együtt 20.215 millió forinttal járult hozzá a magyar költségvetéshez 2023-ban.
- A CIB Csoport költség/bevétel aránya 2023-ben tovább javult (-4,5 százalék), és 38,5 százalékot ért el.
A bankolás lehet szerethető, a banki kapcsolat kapcsolat, a szolgáltatás pedig szolgáltatás, ezek a CIB Bank fő működési elvei - foglalta össsze Szabó Balázs a válllati szegmens igazgatója.
A célkitűzések
A több mint kétezer főt foglalkoztató CIB Csoport 2023-ban is azt tekintette legfontosabb feladatának, hogy támogassa ügyfeleit céljaik megvalósításában, valamint, hogy hozzájáruljon a reálgazdaság fejlődéséhez, és saját eszközeivel segítse ügyfeleit a hazai és nemzetközi gazdasági környezet rendkívüli kihívásainak kezelésében. A Csoport tovább tudta növelni piaci részesedését stratégiailag kiemelt szegmenseiben, bővítette a távoli szerződéskötéssel igénybe vehető szolgáltatásainak körét és a digitális csatornákon keresztül elérhető termékeinek kínálatát.
A CIB Csoport kiemelt céljai közé tartozik a digitális banki szolgáltatások továbbfejlesztése, ezzel párhuzamosan a fiókhálózat szerepkörének átalakítása, a fenntartható hitelezés bővítése, a költséghatékonyság javítása és a bevételek növelése a hitelportfólió jó minőségének a fenntartása mellett - hangsúlyozta a cég a közleményében.
A társaság azt is kiemelte, hogy a "CIB Csoport - az Intesa Sanpaolo Nemzetközi Leánybanki Divíziójának teljes körű támogatásával - stabil pozíciókat alakított ki ahhoz, hogy megbirkózzon a legkülönbözőbb kihívásokkal: tőkeerős, stabil, kiváló likviditási helyzetben lévő, átlagon felüli minőségű, egészséges portfólióval rendelkező pénzintézetként áll ügyfelei rendelkezésére, és aktív résztvevője kíván lenni a magyar gazdaság további fejlődésének."
- 2023-ban az üzleti fejlesztések középpontjában továbbra is az értéknövelt szolgáltatáskínálat, a befektetési és vagyonkezelési szolgáltatások, banki biztosítási termékek és legfőképpen a digitalizáció állt.
- 2023-ben tovább léptek a fiatal célcsoportok megszólításában is, az életszakaszokhoz illeszkedő ECO számlacsalád mellett a szülők már újszülött gyermekeik részére CIB Csemete Megtakarítási Számlát is igényelhetnek, ezzel már minden, 18 év alatti korosztály számára tudunk megoldást kínálni.
- A piacon bevezetett számos újítás révén tovább bővült a digitális csatornákon keresztül elérhető szolgáltatások köre, a cég szerint elérték a 84,1 százalékot a digitális penetráció terén.