A Planet Leasing Pénzügyi Szolgáltató Zrt. 2005 novemberében jött létre, 50 millió forintos jegyzett tőkével, igaz, e tényt a cégbíróság csak 2006 júniusában jegyezte be. Alapítója, a KFK Invest Holding Befektetési Rt. sem volt sokkal idősebb, 2004 júniusában látta meg a napvilágot. Ez utóbbi társaság így, utólag azért érdemel említést, mert a 25 millió forintos alaptőkét Kedves Ferenc és felesége tette le, 95:5 százalékos arányban.
Az alapvetően a néhai Orangeways fapados busztársaság 2007. évi alapítójaként, valamint hazai celebek, Bódi Sylvi, Debreczeni Zita és Zimány Linda exeként ismertté vált vállalkozó a 2010-es évek elején került fel Magyarország száz leggazdagabb embereinek a listájára, az akkor több mint 10 milliárd forintot kóstált vagyonával a középmezőnyben szerepelt. Az idők folyamán hátrébb csúszott, de a 100 Leggazdagabb című kiadványban még mindig a 83. helyet foglalta el, 20,2 milliárddal.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 2006 májusában adott pénzügyi szolgáltatás végzésére jogosító engedélyt a Planet Leasingnek, amit aztán 2011 augusztusában vont vissza, kezdeményezve egyúttal a cég felszámolási eljárásának megindítását. Három hónappal később e kérésnek a Fővárosi Bíróság eleget is tett.
A felszámoláshoz az vezetett, hogy a Planet könyvvizsgálója, a KPMG Hungária Kft. azt találta, hogy az egyik refinanszírozó banktól (a CIB-től) kapott, 2011. november 15-re vonatkozó banki egyenlegmegerősítő tanúsága szerint a társaság bankkal szemben fennálló, refinanszírozásából eredő kötelezettségei jelentősen eltértek, méghozzá közel 242 millió forinttal. Ezért a KPMG a 2010-es évre vonatkozóan korlátozó záradékkal és figyelemfelhívással ellátott könyvvizsgálói jelentést adott ki.
A cég ellen fizetésképtelenség címén indult az eljárás, ám a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. csak több mint tizenegy évvel később, múlt pénteken tett közzé tájékoztatást arról, hogy a Fővárosi Törvényszék jogerős végzésével a Planet Leasing Pénzügyi Szolgáltató Zrt., mint adós elleni felszámolási eljárást befejezte, a gazdálkodó szervezetet jogutód nélkül megszüntette. A cég egyedüli, közvetett tulajdonosa – a KDVS Holding Zrt.-n keresztül – Kedves Ferenc volt.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)