4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az idei Magyar Műanyagipari Konferencia első paneljében a csomagolásokról szóló szabályozásról és a műanyaghulladéknak a hazai körforgásos gazdálkodásban betöltött szerepéről volt szó, a két előadó Nagy Miklós (Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség, főtitkár) és Szabó Csilla (Technológiai és Ipari Minisztérium, főosztályvezető) volt.  

Szeptember 13-14-én a Várkert Bazárban tartották a közép-európai régió első számú műanyagipari rendezvényét, a Central European Plastics Meetinget (CEPM). A második napon gyűltek össze a Magyar Műanyagipari Konferencia résztvevői, ahol az első panelben Nagy Miklós a környezetvédelemmel és a csomagolással összefüggő szabályozásról tartott előadást. A Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára kifejtette, a csomagolásokra vonatkozó hazai környezetvédelmi szabályozások az Európai Parlament és a tanács által elfogadott rendeleteken, irányelveken alapulnak, ezeket egészítik ki a nemzeti szinten hozott szabályok.

Az uniós hulladék keretirányelv még 2008-ban rögzítette a kiterjesztett gyártói felelősség (EPR) elvét, illetve annak követelményei. Ez fontos lépés volt afelé, hogy a műanyaggyártók elkezdjék komolyabban venni a környezetvédelmi szempontokat.

Az unió bizottsága és a tanács még 2018-ban módosította a hulladékról, a lerakókról, a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló irányelvet, majd a bizottság kiadta a műanyagstratégiáját. Egy évre rá az új irányelv már a műanyagtermékek környezetre gyakorolt hatásának csökkentését írta elő.

A hulladéklerakóról szóló irányelv bevezette a hasznosítható anyagok lerakásának tilalmát és azt, hogy az összhulladéknak csupán 10 százaléka kerülhet lerakóba, sőt ez alá kell csökkenteni az oda kerülő szemét mennyiségét.

A csomagolásról, csomagolási hulladékról készített uniós irányelv tovább részletezte a műanyagszemét kezelését: kötelezővé tette a kiterjesztett gyártói felelősség érvényre juttatását és leírta a csomagolások lényegi követelményeit. Az új előírás szerint 2030-ra a csomagolások 70, a papírhulladék 80, a műanyag 55, az üveg 75, a fa 30 százalékát újra kell hasznosítani.

Nagy Miklós röviden az EPR-rendszerre is kitért, ami megfogalmazása szerint a környezetvédelmi termékdíj törvény „piackonform” változata.

Indul a tesztüzem 2023 nyarától

A szót Szabó Csilla, a Technológiai és Ipari Minisztérium főosztályvezetője vette át, előadása a műanyaghulladéknak a hazai körforgásos gazdálkodásban betöltött szerepéről és szabályozásáról szólt. Mint ismert, idén nyáron eldőlt, hogy 35 évre a Mol nyerte a hulladékgazdálkodási koncessziós eljárást. Szabó Csilla kifejtette, a koncessziós modellre azért volt szükség, hogy az állam teljesíthesse az uniós célértékeket, és hatékonyabban lehessen begyűjteni, feldolgozni, illetve újrahasznosítani a hulladékot.

Ő is beszélt a kiterjesztett gyártói felelősségről, az EPR-rendszer részletszabályairól, és arról, hogy a gyártók jövő évtől a Molon keresztül teljesítik a kötelezettségüket. A Mol 2023. július 1-jétől veszi át a hulladékgazdálkodási rendszert, melynek termékkörébe a gépjárművektől a fabútorokon át az elemekig vagy a csomagolásig minden beletartozik. Szó volt a SUP irányelvről is, melyen keresztül betiltották az egyszer használatos műanyagok forgalomba hozatalát, illetve hogy mennyivel emelték azoknak a hordtasakoknak a termékdíját, melyek nem estek tilalom alá.

Elhangzott, hogy a helyettesítő műanyagtermékek támogatására 20 vállalkozás összesen 4,17 milliárd forint állami ösztönzést kapott. A már említett SUP irányelv kapcsán a minisztérium munkatársa kitért rá, hogy 2029-re a műanyag italpalackok 90 százalékát már össze kell gyűjteni, a forgalomba került PET-palackoknak pedig 30 százalékban másodnyersanyagból kell készülnie.

Az egyszer használatos italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere is 2023. július 1-jétől tesztüzemmel indul, élesben pedig 2024. január 1-től. Harmadik ütemben jön a társított, rétegzett italkarton csomagolások visszavétele, majd pedig a használt sütőolajé.

Szabó Csilla jelezte, a jelenlegi csomagolási hulladék újrafeldolgozói kapacitás kielégíti az igényeket, a jövőbeni célértékek teljesítéséhez viszont rendszerszintű átalakításra lesz szükség.  

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!