4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A rossz időkre készülve inkább tartalékolt a Bayer Construct cégcsoport.

Nem panaszkodhat a NER top építőipari és ingatlanos cégei közé felemelkedett Bayer Construct: tavaly nem kevesebb mint 38 százalékkal nőtt a bevétele és már közel 64 milliárd forintot tett ki. A főtulajdonos Balázs Attila és vezetőtársai azonban láthatóan óvatosak és érzékelték az ágazat erős visszaesését, ezért a duplázódott profitot benne hagyták a cégben, a közgyűlésen nem szavaztak osztalékot, sőt 8,5 milliárdot fejlesztési tartalékba raktak – olvastuk ki a most megjelent éves beszámolóból és a mellékletekből. A társaság egyébként tavaly sem fizetett osztalékot, pedig akkor is lett volna miből.

A Bayer Conctruct által átvett Club Aliga látványterve. Fotó: Lima Tervezőiroda
A Bayer Conctruct által átvett Club Aliga látványterve. Fotó: Lima Tervezőiroda

A Bayer Construct ma már egy komplex építőipari, ingatlanfejlesztő, üzemeltető vállalkozás, több építőipari alapanyaggyártó üzemmel és szolgáltatással és egy luxus kategóriára szakosodott ingatlanközvetítő céggel. Döntően a magyar piacon van jelen, de néhány jelentősebb akciója Romániában is volt és van, ami nem meglepetés, hiszen a főtulajdonos erdélyi származású. 
 
Az erős magyar állami hátszéllel hajózó társaság sorra vásárolta fel az előkészített projekteket Budapesten és a Balatonon. Hozzá fűződik például az aligai volt pártüdülő helyén kezdett hatalmas beruházás és a füredi kikötői projekt, a fővárosban pedig több lakópark, valamint a zuglói új városközpont vegyes funkciójú épületegyüttese. Ezek egy része még nem hozott bevételt, egyelőre csak vitte a pénzt, sok milliárd forintot.

A költekezéshez azonban van forrás, ugyanis a Bayer Construct annak idején részt vett az MNB Növekedési Kötvényprogramjában, amiben 30 milliárd forintot sikerült bevonni és ezt a pénzt csak sok év múlva kell visszafizetni. Van egy csaknem 7 milliárd forintos beruházási hitele is, a rövid lejáratú kötelezettségei azonban igencsak megnőttek, 26,7 milliárd forintról 69,6 milliárd forintra.

A terhek részben objektív okok miatt sokasodtak, hiszen az anyagdrágulást nem tudták nem érzékelni. Az anyagjellegű ráfordítások értéke 25,29 százalékkal emelkedett az előző időszakhoz képest, a versenytársakhoz hasonlóan ennek a vállalatnak is magasabb költségei voltak a nyersanyagok, alapanyagok beszerzése és a termelés során. A foglalkoztatottak létszáma erősen megcsappant 755 főről 536-ra esett úgy, hogy inkább a fizikai állomány lett kevesebb (494-ről 311 fő). A megmaradt kétkezi embereket viszont megbecsülték, a 2021-es 544 ezer forintos havi átlagbér tavaly 759 ezerre nőtt, míg a fehérgallérosoké ennél szerényebb ütemben, 1,28 millióról 1,41 millió forintra.

Az úgynevezett vevőkintlevőség, amit napokban mérnek (a záró vevőállományra jutó napi bevétel aránya) viszont óriásit ugrott, majdnem kétszeresére, 85-ről 150 napra emelkedett, vagyis aggasztóan sokat kell várni a teljesített szolgáltatások ellenértékére.

Jövedelmezőség: mindhárom fontos tétel nőtt, leginkább az árbevételarányos üzemi eredmény, 2-ről 11 százalékra, a tőkearányos 27-ről 33 százalékra, míg az adózott eredmény és a teljes eszközállomány aránya 5,75-ről 7 százalékra változott.

A jövőre vonatkoztatva szikáran megjegyezték: a vezetés felmérte és értékelte a COVID-19 járvány és az orosz-ukrán háború hatását - figyelembe véve az ezzel összefüggésben meghozott kormányzati és egyéb intézkedéseket, az Oroszországgal szemben bevezetett uniós korlátozásokat is. Arra a következtetésre jutott, hogy „ezek a hatások nincsenek olyan jelentős vagy számottevően negatív hatással a Társaság rövid távú (a mérleg fordulónapját követő 12 hónapot átfogó időszakra vonatkozó) pénzügyi- és likviditási helyzetére, az eszközök mérlegben bemutatott értékelésére, valamint a Társaság ezen időszakon belüli üzleti működésére, amely lényegesen befolyásolná, vagy lényegesen bizonytalanná tenné a Társaságnak a vállalkozás folytatására vonatkozó képességét.„

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!