4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az AIM Általános Biztosító a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokban szeretett volna hasítani, ám nem sikerült megvetnie a lábát.

A 2007-es év új szereplőt hozott az addig 30 főt számláló hazai biztosítási piacra. Méghozzá az AIM Általános Biztosító Zrt.-t, annak a MAI Insurance Groupnak a tagját, mely az 1990-es alapítása óta a közép- és kelet-európai biztosítások specialistájaként vált ismertté. A csoport a 2000-es évek végére a régió vezető hálózatává vált, irodái 19 közép- és kelet-európai országban voltak megtalálhatók és az általa kezelt biztosítási- és viszontbiztosítási díjbevételek meghaladták a 80 millió eurót (akkori árfolyamon mintegy 24 milliárd forintot). 

A magát gépjárműbiztosítási specialistaként definiáló AIM látszólag az ígéretes új piaci szereplők útját járta. Alig egy évvel az indulását követően már terjeszkedésbe fogott, 2008-ban képviseletet nyitott Lengyelországban és Csehországban. Idehaza pedig 2009 májusában átvette a TIR Biztosító Egyesület kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) szerződésállományát, amely következtében tevékenységi köre az önjáró szárazföldi járművekkel összefüggő felelősségbiztosítással bővült.

Az AIM piaci részesedése évről évre bővült, még 2009-ben is, noha arra az esztendőre már rányomta a bélyegét a 2008 őszén kirobbant pénzügyi válság nyomán kibontakozó általános gazdasági krízis, ami a biztosítók teljesítménymutatóit is lerontotta.

Még így is teljesen váratlanul hatott azonban – a kívülállók számára mindenképpen –, hogy 2011-ben már nem szerepelt az AIM neve a hazai biztosítók között. 

Ennek oka, hogy az akkor még különálló entitásként működő – a Magyar Nemzeti Bankba 2013. október 1-jével beolvadt – felügyelet, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) 2010 októberében megtiltotta a biztosítónak, hogy kgfb-termékeket értékesítsen. Majd 2011 júniusában hároméves pénzügyi helyreállítási terv készítésére kötelezte az AIM-et. A benyújtott helyreállítási terv nem nyerte el a PSZÁF tetszését, ezért az újabbat kért a cégtől. Csakhogy az sem volt megfelelő, azt 2012 áprilisában utasította el a felügyelet. Amely egyúttal kötelezte az AIM-et, hogy egy hónap alatt állítson össze és nyújtson be a biztosítástechnikai tartalékai hiányának és azok nem kellő fedezettségének megszüntetésére irányuló tervet a következő három évre. 

Totálkár lett a vége. Fotó: Depositphotos
Totálkár lett a vége. Fotó: Depositphotos

Ezt a biztosító meg is tette, egyúttal kilátásba helyezte, hogy tőkebevonással orvosolja a helyzetet. Erre sor is került, a cég egyedüli részvényese, a ciprusi Nicosiában bejegyzett Maclerdale Ltd. tett a cégbe további 174 millió forintot, amellyel az AIM jegyzett tőkéje közel 1,5 milliárdra emelkedett. További 2 millió eurós tőkeemelésre (akkori árfolyamon ez közel 600 millió forintnak felelt meg) pedig két olasz cég – a Spazio Broker S.r.l. és a Sigma Services & Consulting S.p.A. – vállalt kötelezettséget. Ennek azonban csak az ötödét, 400 ezret (azaz mintegy 120 milliót) fizették be. 

Nem csoda, hogy a biztosító rendelkezésre álló szavatoló tőkéje a tőkeemelés megvalósulása ellenére 2012 utolsó hónapjaiban minden addiginál kritikusabb szintre csökkent, jövedelmezősége pedig drasztikusan romlott. Mivel az AIM biztonsági tőkemegfelelése 2012. december 31-ére vonatkozóan súlyosan jogszabálysértő szintre zuhant, az időközben, 2012. február végén átfogó felügyeleti ellenőrzési eljárást indított PSZÁF 2013. január 25-én kelt határozatában visszavonta az AIM Általános Biztosító Zrt. alapítási és tevékenységi engedélyeit, január 28-ai kezdettel pedig elrendelte az intézmény végelszámolását. 

A biztosítónak akkor mintegy 185 ezer ügyfele volt, akik többsége külföldi személy, a Magyarországon tevékenykedő biztosítók között a nem-életbiztosítási ágban az AIM piaci részesedése 1,5 százalékot tett ki.

Az AIM végelszámolása egy évvel később, 2014. február 28-án felszámolási eljárásba ment át. Ez zárult le szinte napra pontosan kilenc évvel később, 2023. február 24-én - derül ki a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) friss közléséből.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!