3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azt lehetett tudni, hogy a kínai vállalatok számára óriási érvágást jelent a koronavírus, most az is kiderült, hogy milyen módon próbálják őket tőkeinjekcióval segíteni.

Jó ideje téma, hogy a kínai vállalatok rendkívüli mértékben eladósodottak, ám eddig ez komoly problémát nem okozott, hiszen folyamatosan tudtak termelni, így a többség a bevételeiből törleszteni tudta a hiteleit. A koronavírus-járvány miatt viszont országszerte leálltak az üzemek, ami a hitelek törlesztésének vagy annak elmaradásának függvényében a vállalatok likviditását ronthatja, vagy a bankrendszernek okozhat problémát. Így végső soron a piaci logika alapján az eladósodott cégek körében komoly csődhullámnak kellene végigsöpörni. Miután az olcsó pénz korát éljük, a hagyományos közgazdasági logikát rendre felülírják, így van ez most Kínában is.

Ellenőrzés egy pekingi metróállomáson (Fotó: MTI)
Ellenőrzés egy pekingi metróállomáson (Fotó: MTI)

A helyi vállalatok ugyanis tömegesen bocsátanak ki koronavírus kötvényeket, amely révén olcsó finanszírozáshoz juthatnak. A Financial Times írása szerint már legalább 25 nagyvállalat kapott ilyen forrást, a lap szerint a kibocsátott kötvények összege 24 milliárd jüanra (3,4 milliárd dollár) rúg. A vállalatok egyébként számos szektorban képviseltetik magukat, van köztük légitársaságtól kezdve gyártó cégen át gyógyszerforgalmazóig sokféle. További 20 vállalat már bejelentette, hogy ilyen kötvényekkel kíván tőkéhez jutni a következő hetekben.

A napvilágot látott információk szerint a kínai szabályozó hatáságok erősen ösztönözik a vírusokhoz kötött kötvények eladását. Egyrészt drasztikusan lecsökkentették - napokra - az engedélyezési folyamatot, másrészt az államilag támogatott bankokat utasították a kötvények jegyzésére. Igaz, a pénzhez jutó vállalatokra is tesznek egy plusz terhet, a programra való jogosultsághoz a cégeknek el kell kötelezniük magukat, hogy a bevételeik legalább 10 százalékát a járvány leküzdésére irányuló intézkedésekre fordítják. Cserébe egyébként a biztos jegyzés és a gyors ügyintézés mellett a 4,15 százalékos kínai alapkamatnál olcsóbb, jellemzően 2-3 százalékos kamatra kapnak forrásokat.

Rövidtávon ez minden bizonnyal segít a vállalatok talpon maradásában, nagy kérdés azonban, hogy hosszabb távon a nyakig eladósodott vállalati struktúra mellett fenn tudják-e tartani a kínai vállalatok versenyképességét. Arról nem is beszélve, hogy az utóbbi időben Kínában is óriási problémát jelent az infláció, igaz az egyelőre kiszámíthatatlan, hogy a mostani járvány az árakra milyen hatással lesz.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!