3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Egy friss elemzés szerint akár mínusz fél-egy százalékra is eshet a globális GDP az idén. A járvány elsősorban a kínai és a fejlődő ázsiai gazdaságokat sújtja.

Az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint a lehető legrosszabbkor érkezett a koronavírus-járvány, mivel az idei év a világgazdaságban eleve a leggyengébbnek ígérkezett a pénzügyi válság óta. A járvány előtt a globális gazdasági bővülést 2,5 százalékra becsülték, ami a legalacsonyabb GDP-növekedés lett volna 2008 óta, és ez az, ami helyett most recesszióra lehet számítani.

(Fotó: depositphotos.com)
(Fotó: depositphotos.com)

Ha elhúzódik a járvány...

Vanek Balázs, az Atradius országigazgatója szerint a legpesszimistább forgatókönyvek abból indulnak ki, hogy nem sikerül megfékezniük a járványt a nyár elejéig.

„Bár biztatóak a kínai adatok a betegség terjedésével kapcsolatban, még Kína is messze van attól, hogy kijelenthesse: minden visszaállt a régi kerékvágásba. Kína a világ első számú gyártóhelye, és ha csökkennek a kínai igények a termeléshez, azt az egész világ megérzi. Például tavaly Kína használta fel a világ réz-kitermelésének 55 százalékát, vagy a vasérc 70 százalékát, de a járvány miatt jelentősen visszaesett az import. Ezért a nyersanyagárak máris estek, a rézé 18 százalékkal, a vasércé 10 százalékkal január óta” – mondta az országigazgató, aki szerint a negatív hatások a kínai szállítók oldaláról is jelentkeznek.

A gyárbezárások nyomán csökkent a termelés, így Kína kevesebb készterméket és félkész-terméket szállít a partnereinek, ahol emiatt hiány keletkezik.

A legtöbb csőd Kínában lehet

A hitelbiztosító elemzői azt várják, hogy a koronavírus-járvány miatt az idén drámaian megnő a csődök száma a világgazdaságban. A járvány előtt 2,3 százalékra becsülték a globális csődölési rátát 2020-ra, de ezt már 3,2 százalékra kellett módosítani. A legtöbb csődre Kínában (4,5 százalék) és Ázsiában (3,3 százalék) kell számítani. Az eurózónában várhatóan 2 százalék lesz a bedőlések aránya, az Egyesült Államokban pedig 1,8 százalék. A sokk főleg az autóipart, az elektronikai ipart érinti, de a turizmus, a repülés és a bankszektor is megsínyli a járványt.

Mi várhat Magyarországra?

Az Atradius elemzői szerint a magyar GDP is csökken majd.

„Sajnos nem az a kérdés, lesz-e recesszió, hanem az, hogy mennyivel esik vissza a hazai gazdaság. Az emberek vásárlási szokásai rövid alatt gyökeresen megváltoztak és elhalasztják a nagyobb vásárlásaikat. Kínában pl. februárban 80 százalékkal kevesebb autót adtak el, mint januárban. Egyes ágazatok nem jutnak alapanyaghoz vagy alkatrészhez. A vállalatok a kisebb bevételek miatt egyre nehezebben fizetik ki a dolgozóikat, a beszállítóikat és a bankokat. A kormány 5+6-os koronavírus-csomagja fontos, hiszen szükség van a védőhálóra, de még várjuk a szélesebb körű gazdaságösztönző intézkedéseket” – húzta alá Vanek Balázs.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!