3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hivatalosan "digitális adó" néven futó új, egyelőre még csak tervként élő teherrel az összes nagy techvállalatot sújtanák, megkapná a nyakába a Google és az Amazon is.

Példátlan lépésre készül Nagy-Britannia: a világon elsőként adót vetnek ki a nagy techcégekre, így a Facebookra, a Google-re és az Amazonra is, írta meg a Wall Street Journal. A globális techvállalatok ugyan eddig is adóztak a vendáglátó országokban, azonban azt a nyereségük után fizették be, és mivel jellemzően a profitjuk viszonylag kis szeletét jelentették, rengeteg kritikát kaptak miatta. Az új adót már nem a nyereség, hanem a bevétel alapján állapítanák meg.

A hétfő esti bejelentés szerint a digitális adó a legalább 500 millió fontos globális, éves bevétellel rendelkező cégóriásokat sújtaná. A vállalatoknak a Nagy-Britanniában keletkezett bevételeik 2 százalékát kellene befizetniük az államnak, mely így Philip Hammond brit pénzügyminiszter becslése szerint összesen évi 400 millió fontot is kereshetne az új teherrel. A digitális adó a keresőmotorokat, a közösségi oldalakat és az online piactereket sújtaná, de a digitális zene és -filmszolgáltatókat nem érintené. Az adón még dolgoznak, kivetésével 2020-at célozzák meg.

A három nagy - Facebook, Google, Amazon - számára a 2 százalékos adókulcs viszonlag enyhe terhet jelent, a változtatás mégis jelentős, mert világon ez az első konkrét lépés, amit egy kormány megtesz a globális techóriások adóterheinek növelésére.

Az Amazon brit részlege 1,98 milliárd font bevételt jelentett tavaly, 72,37 millió fontos adózás előtti nyereséggel, de csak 1,7 millió fontot fizetett be a brit államkasszába. A Facebook szigetországi tagozata 1,26 milliárd fontos bevételnek örülhetett 2017-ben, valamint 62,76 millió fontos profitnak, és ezután aligha szomorodott el a 17,19 millió fontos adókötelezettségen. A brit Google 1,26 milliárd fontnyi bevételt termelt tavaly és 200,55 millió font profitot, miközben 47,36 millió fontot adózott.

A digitális adó kritikusai szerint a lépésre válaszul megtorló adókat vezethetnek be a brit cégekre az USA-ban, illetve a techóriások kuncsaftokra háríthatják át a többletterhet. A Google-t és a Facebookot is kliensei között tudó lobbiszervezet, a washingtoni székhelyű Information Technology Industry Counci szerint pedig az új adó befagyaszthatja a befektetéseket Nagy-Britanniában, és akadályozná a munkahelyteremtést is.

A britek azonban nincsenek egyedül, Spanyolországban október folyamán hasonló adóterveket terjesztettek be, de ott még parlamenti vita tárgya az ügy.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!