4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A június elején közzétett adatok alapján az összesen 3000 milliárd forint keretösszegű NHP Hajrá vállalati hitelprogramból már csak 400 milliárd forint maradt vissza, vagyis a végéhez közelít - hacsak a Magyar Nemzeti Bank nem bővíti ismét a keretet. A Bank360 arról kérdezte a hazai bankokat, hogy mekkora volument helyeztek ki az elmúlt egy évben az NHP Hajrából, illetve, hogy mely ágazatok részesültek legnagyobb arányban a kamattámogatott forrásból.

A Budapest Bank az indulás óta közel 200 milliárd forint NHP Hajrá kölcsönt helyezett ki az ügyfeleinek. Az igénylő vállalatok között a mezőgazdasági, kereskedelmi, és a feldolgozóiparban működő cégek voltak többségben, ők választották legszívesebben az NHP Hajrá program konstrukcióit. Bankcsoport szinten az ügyfelek a hitelek 60 százalékát forgóeszközök, 40 százalékát beruházások finanszírozására használták fel. Az elutasítások aránya elenyésző volt a Budapest Banknál.

A CIB Banknál az NHP Hajrá hitel- és lízingszerződések összértéke ezidáig 155 milliárd forint, melyből közel 110 milliárd forintot folyósított a pénzintézet. Jelenleg közel 25 milliárd forintnyi ügyféligény áll elbírálás alatt a CIB Banknál - a teljes volument valószínűleg nem fogják tudni kiszolgálni az NHP Hajrá keretösszegéből, emiatt a pénzintézet már alternatív megoldással készül. A CIB-hez a legtöbb igénylő a kereskedelemből, az agráriumból és a feldolgozóiparból érkezett.

(Fotó: Pixabay.com)
(Fotó: Pixabay.com)

A CIB Csoportnál elsősorban a mikro-, kis- és középvállalatok keresték a terméket, a legnépszerűbb lízingcélok között a kishaszongépjárművek, a mezőgazdasági gépek, az ipari és termelőberendezések álltak. Hitelcél szerinti megoszlásban ugyan a forgóeszköz-finanszírozás volt a legnagyobb arányú.

A K&H Bank az NHP Hajrá indulása óta több mint 2100 ügyféllel kötött szerződést, számukra már folyósítottak is. A legtöbb forrás kihelyezése a mezőgazdaság, kereskedelem, feldolgozóipar, építőipar, szállítás, illetve raktározás ágazatokban tevékenykedő vállalatok számára történt. Az eddigi folyósítások 62 százalékát a forgóeszközhitelek tették ki, 23 százalékát az új beruházási hitelek, a beruházási hitelkiváltás 10 százalékban szerepel a célok között, míg a támogatás előfinanszírozás és a lízing 2, illetve 3 százalékos súllyal szerepel. A K&H Bank közel százszázalékos jóváhagyási arányról számolt be.

Az MKB Banknál a CIB-hez hasonlóan a program kifutásával a rendelkezésre álló hitelkeretet a beadott igénylések összege jelentősen meghaladja. Ezeket a kéréseket saját forrású, illetve egyéb támogatott termékekkel tudják kielégíteni. A legtöbb igénylés a kereskedelem, feldolgozóipar és építőipar szektorokból érkezett. A jóváhagyási arány az MKB Banknál is magasnak számít, köszönhetően az alapos előszűrésnek.

Az OTP Csoportnál a program indításától idén áprilisig több mint 10 ezer ügyfél kötött NHP Hajrá hitelszerződést, 500 milliárd forintot meghaladó értékben. Ennek 30 százalékát beruházásra, 70 százalékát forgóeszköz finanszírozásra vették igénybe a vállalkozások. A gazdasági ágazatok közül leginkább a kereskedelem és gépjárműjavítás területéről volt tapasztalható komoly érdeklődés, innen érkezett a legtöbb igénylés a hitelintézethez. Szintén jelentős volt az ingatlanügyletekhez kapcsolódó, valamint a feldolgozóipari vállalkozások NHP Hajrá igénylése.

A Sberbank az indulás óta 80 milliárd forintot folyósított NHP Hajrá hitelből, illetve további 11 milliárd összegű hiteligénylés van feldolgozás alatt. A Sberbankhoz leginkább a szolgáltatóiparból, építőiparból, kereskedelemből és mezőgazdaságból érkeztek finanszírozási igényekkel. A hitelcélok megoszlása tekintetében a forgóeszköz hitelek és a folyószámlahitel típusú ügyletek szerepeltek nagyobb arányban, de a beruházási cél és a projektfinanszírozás is teret kapott a hitelkiváltások erős aránya mellett. A Sberbank 85 százalék feletti jóváhagyási rátáról számolt be.

A Gránit Bank 67,9 milliárd forint összegre szerződött már le ügyfeleivel, ebből 49,9 milliárd forintot folyósítottak, további 16,5 milliárd forint összegű ügyletről pedig tárgyalást folytatnak. A legjellemzőbb szektorok az energetika, az élelmiszeripar, a lakóingatlan-beruházás, a kereskedelem, valamint a mezőgazdaság voltak. A hitelt 65 százalékban beruházásra, 35 százalékban forgóeszköz finanszírozásra vették igénybe az ügyfelek. A Gránit Bank jellemzően a tárgyalási szakaszba jutó ügyletek kétharmadát hagyta jóvá.

Az NHP Hajrá vége nem jelenti azt, hogy a vállalatoknak ne lenne lehetősége kamattámogatott konstrukciók igénylésére, júliustól ugyanis indul a Széchenyi Kártya Újraindítási Program, amely a jelenleg is elérhető Széchenyi-hitel konstrukciókat egészíti majd ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!