3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ami tulajdonképpen egy korrekció, mivel utólag kiderült, hogy a takarékok beolvadása utáni vagyon magasabb, mint amekkorára a Takarékbank az alaptőkéjét tavaly október végén megemelte.

A Takarékbank Zrt. 2019. október 31-én emelte több mint a duplájára, 48 milliárd forintról 100 milliárd 250 millióra az alaptőkéjét. Annak leképeződéseként, hogy a 2013 őszén indult takarékszövetkezeti integráció lezárult, annak utolsó szakaszában a még megmaradt 11 regionális takarék egyesült a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt.-vel, megalkotva az új, immár univerzális Takarékbank Zrt.-t.

Hozzáigazították a vagyonhoz az alaptőkét
Hozzáigazították a vagyonhoz az alaptőkét

Amely közel 2300 milliárd forintos aggregált mérlegfőösszegével az ország ötödik legnagyobb hitelintézetévé lépett elő. Saját tőkéje 120 milliárd, jegyzett tőkéje 100 milliárd forintra emelkedett, a hitelállománya elérte az 1400 milliárd, a betétállománya pedig az 1700 milliárd forintot. A fúziók révén az országos Takarékbank ügyfeleinek száma több mint 1,1 millióra nőtt, 750 fiókjával és 15 Takarék mobil bankfiókjával a legnagyobb, országos fiókhálózatot üzemelteti.

E méretekhez képest elenyésző az a 10 millió forint, amennyivel – a cégközlönyben megjelent tájékoztatás szerint – a Takarékbank alaptőkéje február közepével megemelkedett, 100 milliárd 260 millióra.

Lapunk kérdésére, hogy mi indokolta ezt a relatíve kis tőkeemelést, a Takarékbank a következőket válaszolta:

„A szövetkezeti hitelintézetek 2019. október végi egyesülésével az országos lefedettséggel működő Takarékbank Zrt. alaptőkéje a könyvvizsgáló által auditált összevont egyesülési végleges vagyonmérleg és az azt alátámasztó végleges vagyonleltár alapján az előzetesen megállapított alaptőke összegét 10 millió forinttal meghaladta. Az alaptőke-emelés indoka a Takarékbank Zrt. 2020. január 28-i rendkívüli közgyűlésén ennek megfelelően a Társaság alaptőkéjének a könyvvizsgáló által auditált összegben történő megállapítása volt. A cégbíróság 2020. február 18-án kelt végzésével az alaptőke megemelt összegét bejegyezte.”

Magyarul, a mostani emeléssel a Takarékbank hozzáigazította a tőkéjét a vagyonához.

Hasonló korrekcióra került sor tavaly májusban – ahogy arról az Mfor.hu ugyancsak elsőként beszámolt. Akkor azonban egy nagyságrenddel magasabb összeggel, 2 milliárd forinttal kellett megemelni a Takarékbank Zrt. tőkéjét, 48 milliárd 420 millióra. Amelyet az tett szükségessé, hogy az akkori tulajdonosok nem teljesítették az egyesült pénzintézet felé vállalt pótlólagos vagyoni hozzájárulásukat, ezt rendezte a Takarékbank fő, több mint 98,5 százalékos tulajdonosa, a központi banki funkciókat ellátó MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!