3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Ryanairnek adott igazat a Kúria is, nem kell befizetniük a 300 milliós büntetést. A nagy hercehurca közepette persze arról se feledkezzünk meg, kit sarcolt meg a kormány valójában az extraprofitadóval - már megint.

A Ryanair 2022 nyarán kapott azért kapott 300 millió forintos büntetést, mert a hatóság szerint olyan extraprofitadót, a légitársaságok hozzájárulását hárította át az utasaira, amit nem is neki kell befizetnie. A társaság a 2022. július elejétől élő légitársaságok extraprofitadójának június eleji közzététele után arról értesítette az utasait, hogy azokra a foglalásokra, amelyek a jogszabály kihirdetése előtt történtek és június 30. utánra szóltak, beépíti az árba a 3900 forintos adót. Ha ezt az érintett utasok nem fogadták el, akkor törölték a foglalásukat, és a már befizetett árat visszatérítették nekik. 

Emiatt Budapest Főváros Kormányhivatala Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kezdeményezésére fogyasztóvédelmi eljárást indított a Ryanairrel szemben - ennek eredménye lett az óriási bírság, amit a légitársaság jogi úton megtámadott. A Fővárosi Törvényszék 2023 júniusában megsemmisítette a bírságot, a légitársaságnak adott igazat; a kormányhivatal ezt követően fellebezett az ítélet ellen, az Alkotmánybíróságot is megjárta az ügy, ám most a Kúria is a Ryanairt hozta ki győztesnek.  

"A Kúria – az alperes ez irányú kérése ellenében – nem látott lehetőséget az AB végzéstől való eltérésre, az Alkotmánybírósággal összhangban megállapította, hogy a felperes az adó alanya és nem pedig – ahogy az alperes állítja – a földi kiszolgálást végző gazdálkodó szervezet. A Kormányrendelet vonatkozó fejezetének is az a címe, hogy „A légitársaságok hozzájárulása”. Mivel a felperes (mint adóalany) az ÁSZF szerint járt el, ezért nem valósult meg a fogyasztók megtévesztése sem" 

- szól a Kúria közleménye.

Simán átháríthatták volna a bírságot is az utasokra...

Az ügyben tehát az utasonkénti 3900 forinton felül a kormánynak nem sikerült újabb 300 millió forintot besöpörnie az államkasszába a légitársaságtól. Illetve nem is a légitársaságtól, hanem az utasoktól: mert a nagy hercehurca közepette ne feledkezzünk meg arról, hogy a kormány - mint jórészt az összes többi extraprofitadónak nevezett teher esetében is - úgy jutott pluszbevételhez, hogy a cégeken keresztül valójában a fogyasztók, köztük a magyar lakosság zsebéből vette ki a pénzt.

Aki fel akar kerülni a gépre, kénytelen befizetni a kormány által kivetett különadót. Fotó: Depositphotos
Aki fel akar kerülni a gépre, kénytelen befizetni a kormány által kivetett különadót. Fotó: Depositphotos

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!