2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A csökkenés ugyan nem volt jelentős mértéke, viszont ezzel 2008 harmadik negyedéve óta nem látott mélységbe esett a magyar állam bruttó maastrichti adóssága.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága a második negyedév végén a GDP 74 százalékát tette ki. Nominálisan ez 26 706 milliárd forintot jelentett. Az első negyedévhez képest egy minimális, 0,3 százalékpontos csökkenés mutatkozott, ez azonban elég volt ahhoz, hogy a friss adat sokéves mélypontot jelentsen. Ennél kisebb adósságrátára ugyanis 2008 harmadik negyedéve, vagyis 9 éve nem volt példa.

A jegybank közleménye szerint a folyó áron számított adósság növekedéséhez a tranzakciók 305 milliárd forinttal járultak hozzá, amit a devizaadósság leértékelődése 49 milliárd forinttal mérsékelt. Az államháztartás nettó tartozása (22 640 milliárd forint) a GDP 62,7 százalékát tette ki 2017 második negyedévének végén.

A helyi önkormányzatok nettó finanszírozási képessége 32 milliárd forint volt 2017 második negyedévében. A szektor pénzügyi eszközei közül jelentős mértékben növekedtek az önkormányzatok  államkötvény-befektetései, míg a kincstárjegyek esetében nettó értékesítés mutatkozott.

A társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 56 milliárd forint volt. Eszközeik közül növekedtek a háztartásokkal szembeni járulékköveteléseik, kötelezettségeik terén csak a központi kormányzat által nyújtott rövid lejáratú hitelek állományában mutatkozott erőteljesebb növekedés.

A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2017 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP  4,3 százaléka (1540 milliárd forint) volt, 2017 második negyedévében pedig a negyedéves GDP 5,1 százalékát tette  ki (474 milliárd forintot).

A háztartások pénzügyi eszközein belül ebben a negyedévben a legnagyobb mértékben a készpénz  és folyószámla betétek  állománya  emelkedett, a lekötött  betétek  esetében folytatódott  a  nettó betétkivonás. Továbbra is jelentős kereslet mutatkozott az állampapírok iránt, ezen belül is a hosszú lejáratú papírokba történő befektetések bővültek, a rövid lejáratú állampapírok esetében a második negyedévben nettó eladás történt. A háztartások tranzakcióból adódóan a befektetési jegy portfóliójukat is növelték.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!