5p

Németh Szilárd Fidesz-alelnök, korábbi csepeli polgármester titkára lett a Fidesz polgármesterjelöltje a Duna-szigeti városrészben. A főváros XXI. kerületét 2014 óta vezeti Borbély Lénárd, akinek annyira megromlott a viszonya a „rezsibiztossal”, hogy utóbbi nemcsak kizárta őt a Fideszből, de már Borbély–Gyurcsány-tengelyről vizionál. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező párharcait mutatjuk be.

A sokáig szocialista fellegvárként ismert „vörös Csepel” toposz 2010-ben foszlott szét, annak az évnek az őszén Németh Szilárd, a Fidesz „rezsidémonja” vált a főváros XXI. kerületének polgármesterévé. A ciklusközi törvényváltozás viszont kizárta, hogy valaki egyszerre országgyűlési képviselő és polgármester legyen, így

2014 óta a korábbi alpolgármester, az akkor még a Fidesz színeiben politizáló Borbély Lénárd vezeti a kerületet,

2019-ben a szavazatok több mint felével, 52,54 százalékkal, azaz rendkívül magabiztosan választották Csepel első emberévé. A képviselő-testületben a polgármesterrel együtt 9 kormánypárti, 8 ellenzéki és egy civil városatya foglalt helyet.

Borbély Lénárd mögött stabil kormánypárti többség volt, amíg meg nem romlott a viszonyuk Németh Szilárddal
Borbély Lénárd mögött stabil kormánypárti többség volt, amíg meg nem romlott a viszonyuk Németh Szilárddal
Fotó: Mfor / Izsó Márton

Ami miatt izgalmassá vált ez a városrész, az Borbély Lénárd és Németh Szilárd viszonyának megromlása. Ennek „természetesen” anyagi okai vannak. A legfőbb ok a csepeli birkózócsarnok körüli hercehurca volt, de Ábel Attila, Borbély Lénárd alpolgármestere arról beszélt, ugyanennek az ügynek a nem is olyan mellékes szála oda vezetett, hogy a Fidesz alelnöke az ő közreműködésével kívánta megbuktatni Borbélyt polgármesterként.

Németh Szilárd akciója nem rekedt meg az üres fenyegetések szintjén. A polgármester előterjesztéseinek elfogadását a csepeli közgyűlésben sokszor egy nagyon bizarr, Fidesz–DK-együttműködés akadályozta meg. 2022 végére annyira elmérgesedett a két fideszes politikus viszonya, hogy a Németh Szilárd által vezetett csepeli Fidesz-szervezet, illetve a hozzájuk tartozó önkormányzati képviselők nyíltan szembefordultak Borbély Lénárddal, ekkor pedig a DK (hasonlóan például Jászberényhez) előrehozott helyhatósági választásokat követelt a kerületben.

Németh Szilárd ismét befolyást akar szerezni Csepel fölött
Németh Szilárd ismét befolyást akar szerezni Csepel fölött
Fotó: MTI / Veres Nándor

A konfliktus miatt veszélybe került Csepel 2023-as költségvetésének elfogadása is. Az önkormányzatoknak ugyanis a büdzsét minden év március 15-ig el kell fogadniuk, illetve meg is kell küldeniük azt a Magyar Államkincstár részére, ellenkező esetben nem jutnak hozzá az őket megillető normatívákhoz. A balhé így csődhelyzettel fenyegetett a „szigetországban”, amit Borbély végül úgy oldott meg, hogy minden képviselővel egyeztetett a büdzséről.

A polgármester és alpolgármestereinek a Fidesz felső vezetésével fennálló vitája azonban végleges szakításhoz vezetett. A csepeli Fidesz-szervezetet feloszlatták, az újjáalakított szervezetbe pedig tagfelvételi kérelme ellenére sem Borbély Lénárdot, sem Ábel Attilát nem vették fel, a kerület másik alpolgármestere, Morovik Attila pedig már nem is jelentkezett újra a kormánypárt soraiba.

Borbély Lénárd ennek ellenére nem „köpködött vissza” korábbi politikai közösségére, lapunknak adott interjújában azt mondta, ő a megbékélés híve, és kiemelte, a csepeli emberek nagyjából érzékelik, hogy mi történik a kerületben, mik azok a vitás pontok, amik valóban vitás pontok.

Az idei választásnak Borbély Lénárd saját csapattal vág neki, ami a nem túl kreatív, de kétségkívül sokatmondó „Borbély Lénárd Csapata” nevet viseli. (Megjegyzendő, teljes nevük: Közösen Csepelért Polgári Egyesület – Borbély Lénárd Csapata.) Ami meglepő: a korábbi fideszes jelöltek közül csak Ábel Attila szerepel ebben a társaságban, ellenben a korábbi hatpárti összefogásból Kovács Dávid és Tóth Sándor, illetve a Buckai Szövetség nevű civil szervezetből Pákozdi József, illetve Somogyvári Andrea neve megtalálható a regnáló polgármester szervezetének jelöltjei között.

Az öt évvel ezelőtti hatpárti összefogás a Jobbik és az LMP kiválásával már csak négypárti, ők azt Dukán Andrást indítják a polgármesteri székért, aki már öt éve is képviselőjelölt volt Csepelen. Az akkori képviselőjelöltek közül rajta kívül hatan is újra megpróbálják elnyerni a választók bizalmát.

Csepelen a hatpárti összefogás négypártira szűkült
Csepelen a hatpárti összefogás négypártira szűkült
Fotó: Mfor

Az újjáalakított Fidesz a kerületvezetői posztra Dudás Zoltánt jelöli, mellette négy olyan jelöltjük is van, aki öt éve már szintén képviselőjelölt volt.

A rogáni propaganda is megmaradt a csepeli Fidesz táján. Márciusban pamfletszerű közleményben támadták meg a polgármestert, a kommüniké szerint Borbély Lénárd „elmagyarpéteresedett”. Az írásból nem maradhatott ki az árulózás, a dollárbaloldalazás, a Soros-médiázás, sőt Németh Szilárd emberei már Borbély–Gyurcsány-tengelyről is írnak.

Dudásról az egyébként Borbélyhoz köthető csepel.info azt írja, a férfi 2010-ig Németh Szilárd titkáraként dolgozott, majd a csepeli kormányhivatal vezetője lett, ám az elmúlt években ismét a rezsibiztos beosztottjaként tevékenykedett, titkárságvezetője, illetve titkára volt. A portál megjegyzi, Dudás nem is csepeli, hanem a II. kerületben lakik, és csepeli elkötelezettségét az sem erősíti, hogy Facebook-oldala csak idén március végén indult el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!