A sokáig szocialista fellegvárként ismert „vörös Csepel” toposz 2010-ben foszlott szét, annak az évnek az őszén Németh Szilárd, a Fidesz „rezsidémonja” vált a főváros XXI. kerületének polgármesterévé. A ciklusközi törvényváltozás viszont kizárta, hogy valaki egyszerre országgyűlési képviselő és polgármester legyen, így
2014 óta a korábbi alpolgármester, az akkor még a Fidesz színeiben politizáló Borbély Lénárd vezeti a kerületet,
2019-ben a szavazatok több mint felével, 52,54 százalékkal, azaz rendkívül magabiztosan választották Csepel első emberévé. A képviselő-testületben a polgármesterrel együtt 9 kormánypárti, 8 ellenzéki és egy civil városatya foglalt helyet.
Ami miatt izgalmassá vált ez a városrész, az Borbély Lénárd és Németh Szilárd viszonyának megromlása. Ennek „természetesen” anyagi okai vannak. A legfőbb ok a csepeli birkózócsarnok körüli hercehurca volt, de Ábel Attila, Borbély Lénárd alpolgármestere arról beszélt, ugyanennek az ügynek a nem is olyan mellékes szála oda vezetett, hogy a Fidesz alelnöke az ő közreműködésével kívánta megbuktatni Borbélyt polgármesterként.
Németh Szilárd akciója nem rekedt meg az üres fenyegetések szintjén. A polgármester előterjesztéseinek elfogadását a csepeli közgyűlésben sokszor egy nagyon bizarr, Fidesz–DK-együttműködés akadályozta meg. 2022 végére annyira elmérgesedett a két fideszes politikus viszonya, hogy a Németh Szilárd által vezetett csepeli Fidesz-szervezet, illetve a hozzájuk tartozó önkormányzati képviselők nyíltan szembefordultak Borbély Lénárddal, ekkor pedig a DK (hasonlóan például Jászberényhez) előrehozott helyhatósági választásokat követelt a kerületben.
A konfliktus miatt veszélybe került Csepel 2023-as költségvetésének elfogadása is. Az önkormányzatoknak ugyanis a büdzsét minden év március 15-ig el kell fogadniuk, illetve meg is kell küldeniük azt a Magyar Államkincstár részére, ellenkező esetben nem jutnak hozzá az őket megillető normatívákhoz. A balhé így csődhelyzettel fenyegetett a „szigetországban”, amit Borbély végül úgy oldott meg, hogy minden képviselővel egyeztetett a büdzséről.
A polgármester és alpolgármestereinek a Fidesz felső vezetésével fennálló vitája azonban végleges szakításhoz vezetett. A csepeli Fidesz-szervezetet feloszlatták, az újjáalakított szervezetbe pedig tagfelvételi kérelme ellenére sem Borbély Lénárdot, sem Ábel Attilát nem vették fel, a kerület másik alpolgármestere, Morovik Attila pedig már nem is jelentkezett újra a kormánypárt soraiba.
Borbély Lénárd ennek ellenére nem „köpködött vissza” korábbi politikai közösségére, lapunknak adott interjújában azt mondta, ő a megbékélés híve, és kiemelte, a csepeli emberek nagyjából érzékelik, hogy mi történik a kerületben, mik azok a vitás pontok, amik valóban vitás pontok.
Az idei választásnak Borbély Lénárd saját csapattal vág neki, ami a nem túl kreatív, de kétségkívül sokatmondó „Borbély Lénárd Csapata” nevet viseli. (Megjegyzendő, teljes nevük: Közösen Csepelért Polgári Egyesület – Borbély Lénárd Csapata.) Ami meglepő: a korábbi fideszes jelöltek közül csak Ábel Attila szerepel ebben a társaságban, ellenben a korábbi hatpárti összefogásból Kovács Dávid és Tóth Sándor, illetve a Buckai Szövetség nevű civil szervezetből Pákozdi József, illetve Somogyvári Andrea neve megtalálható a regnáló polgármester szervezetének jelöltjei között.
Az öt évvel ezelőtti hatpárti összefogás a Jobbik és az LMP kiválásával már csak négypárti, ők azt Dukán Andrást indítják a polgármesteri székért, aki már öt éve is képviselőjelölt volt Csepelen. Az akkori képviselőjelöltek közül rajta kívül hatan is újra megpróbálják elnyerni a választók bizalmát.
Az újjáalakított Fidesz a kerületvezetői posztra Dudás Zoltánt jelöli, mellette négy olyan jelöltjük is van, aki öt éve már szintén képviselőjelölt volt.
A rogáni propaganda is megmaradt a csepeli Fidesz táján. Márciusban pamfletszerű közleményben támadták meg a polgármestert, a kommüniké szerint Borbély Lénárd „elmagyarpéteresedett”. Az írásból nem maradhatott ki az árulózás, a dollárbaloldalazás, a Soros-médiázás, sőt Németh Szilárd emberei már Borbély–Gyurcsány-tengelyről is írnak.
Dudásról az egyébként Borbélyhoz köthető csepel.info azt írja, a férfi 2010-ig Németh Szilárd titkáraként dolgozott, majd a csepeli kormányhivatal vezetője lett, ám az elmúlt években ismét a rezsibiztos beosztottjaként tevékenykedett, titkárságvezetője, illetve titkára volt. A portál megjegyzi, Dudás nem is csepeli, hanem a II. kerületben lakik, és csepeli elkötelezettségét az sem erősíti, hogy Facebook-oldala csak idén március végén indult el.