2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság szerdán részben megszüntette a Visa európai érdekeltségével szemben a bankközi jutalékok miatt korábban indított vizsgálatot, miután a kártyatársaság vállalta: csökkenti a multilaterális tranzakciók után kért összeget, amit a bankok egymás között számítanak fel betéti (debit) kártyával való fizetés esetén, és amit végső soron a fogyasztó fizet meg.

A Visa Europe azt vállalta, hogy a határokon átnyúló, valamint a belföldi tranzakciók értékének 0,20 százalékában maximálja a bankközi jutalékot (interchange fee). Ez a jutalék vonatkozna valamennyi határokon átnyúló tranzakcióra, továbbá a belföldi ügyletekre azokban az országokban - Magyarország mellett Izlandon, Írországban, Olaszországban, Máltán, Svédországban, Luxemburgban és Hollandiában -, amelyekben nem a helyi bankok, hanem közvetlenül a Visa Europe határozza meg a jutalékot.

Ez a belföldi fizetéseknél akár 60 százalékos, a határokon átnyúló tranzakcióknál 30 százalékos megtakarítást is jelenthet a korábbihoz képest. A Visa Europe emellett azt is vállalta, hogy átláthatóbbá teszi a rendszer működését a verseny növelése végett.

A bizottság közlése szerint ezek a vállalások négy évre szólnak,  betartásukat rendszeresen ellenőrzik.

Az Európai Bizottságnál egyszersmind közölték, hogy ezzel az ügy még nincs befejezve a Visánál, a hitelkártyákra vonatkozó versenyügyi vizsgálat folytatódik. A bizottság ágazati vizsgálata ugyanis korábban súlyos versenykorlátozó tényezőket tárt fel a lakossági bankügyletek területén, köztük a bankkártyák, a fizetési rendszerek és a lakossági banki termékek piacain.

Az Európai Bizottság nyomására a MasterCard már tavaly áprilisban leszállította a bankközi jutalékot, ugyancsak 0,20 százalékra.

A Visa debit- és hitelkártyáival az európai gazdasági térségben (EU plusz Izland, Liechtenstein, Norvégia) a kártyás fizetéseknek nagyjából egyharmadát bonyolítják le. A magyar parlament tavaly decemberben az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításával felső korlátot szabott a bankkártyával történő fizetés esetén felszámolt bankközi jutalékra, ami a fizetett összeg 0,3 százaléka, de maximum 100 forint lehet tranzakciónként, ha a fizetés betéti kártyával történik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!