3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A befektetési alapok összvagyona 41,31 milliárd forinttal, 1,3 százalékkal csökkent áprilisban a márciusi 1,1 százalékos mérséklődés után.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) MTI-hez eljuttatott havi jelentése szerint a kötvényalapok, az abszolút hozamú alapok és a tőkevédett alapok kivételével minden kategóriában csökkent a nettó eszközérték. A zártkörű alapoknál is folytatódott az előző hónapokra jellemző pénzkivonás, bár már csökken a nagysága.

Április végén a BAMOSZ tagok összesen 3.117 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A pénzpiaci alapokból 16,7 milliárd forint áramlott ki, amit a pozitív hozamok sem tudtak ellensúlyozni, így 0,86 százalékkal csökkent ezen alapok összvagyona, ami a hónap végén 1.220 milliárd forint volt. Az elmúlt hónaptól eltérően áprilisban az eurós és dolláros pénzpiaci alapoknál is az eladók kerültek túlsúlyba.A kötvényalapok vagyona összességében 2,14 százalékkal gyarapodott, amit szinte csak a hozamok okoztak, mivel tőkebeáramlás gyakorlatilag nem történt. Kötvényalapokban 327 milliárd forint volt a hónap végén.

A pozitív kivételek közé tartoztak áprilisban a tőkevédett alapok is, ezeknél a tőkebeáramlás 4,4 milliárd forintot tett ki, a teljes vagyongyarapodás pedig 1,3 százalékos volt, így vagyonuk a hónap végén meghaladta a 430 milliárd forintot.

Szintén emelkedett az abszolút hozamú alapok vagyona. Ennek az alapkategóriának a növekvő népszerűségét jelzi a már hosszabb ideje tartó folyamatos vagyongyarapodás. A kategória nagyságához képest az áprilisi tőkebeáramlás is jelentősnek mondható: közel 4 milliárd forint volt, így vagyonuk 156 milliárd forintra nőtt.

Áprilisban a tőzsdéken negatív korrekció volt látható mind a fejlett, mind a fejlődő régióban, a BUX ezen belül is alulteljesítő volt. Nem meglepő tehát, hogy a részvényalapoknál az eladók domináltak a hónap során. A visszaváltások meghaladták az 5 milliárd forintot, ami összességében 4 százalékos csökkenést eredményezett a részvényalapok vagyonában, ami a hónap végén 259 milliárd forint volt.

A nyilvános ingatlanalapoknál továbbra is a visszaváltások domináltak, ennek összege elérte a 3,1 milliárdot, de az alapok pozitív átlaghozama lényegében ellensúlyozni tudta ezt, így a vagyoncsökkenés mindössze 0,3 százalékos volt. Az ingatlanalapok vagyona 369 milliárd forint volt április végén.

A zártkörű alapok vagyona a visszaváltások miatt áprilisban is jelentősen, 13 százalékkal csökkent, ezen belül is elsősorban a részvényalapok esetében, amelyekből 26 milliárdot vontak ki az intézményi befektetők. A zártkörű alapok vagyona összességében 28 milliárd forinttal csökkent, 222 milliárd forint volt április végén.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!