4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lemond a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén betöltött posztjáról Fellegi Tamás, mivel indoklása szerint nem tudja egyszerre ellátni a miniszteri és IMF tárgyalódelegációval kapcsolatos feladatait, jelentette be a miniszter csütörtök délelőtt.

"Óriási felelősséget jelent számomra ez a feladat, az eddig végzett munkám elismeréséért, a hazai és nemzetközi gazdasági kapcsolataimnak tulajdonítom ezt a bizalmat", mondta Fellegi Tamás az IMF delegáció-vezetésével kapcsolatban. A miniszterelnökkel történő egyeztetés után, szakmai szempontok alapján dőlhet el az utódlás kérdése.

Fellegi Tamás lemondásáról pár hete már terjedtek el pletykák. Az akkori értesülések szerint a miniszeri poszt után a Mol élére kerül Hernádi Zsoltot váltva. Mivel az IMF-vel várhatóan legkésőbb február (de inkább január) végéig megállapodik a kormány, így ez a verzió akár meg is valósulhat.

"Megújult és élhető országot fogunk teremteni"

Az elmúlt másfél év legfontosabb célkitűzése az adósság elleni harc, az ország piacokról való finanszírozásának megvalósítása, valamint a hitelesség és a finanszírozhatóság megerősítése volt - mondta Fellegi a délelőtti kormányszóvivői sajtótájékoztatón. "A jövőben megvalósítjuk a 2011 márciusában meghirdetett Széll Kálmán Tervet, kiszabadítjuk a családokat a devizacsapdából, és ezzel egy fenntartható, megújult és élhető országot fogunk teremteni. Ezek a célkitűzések nemcsak tavaly, hanem még most is reális célok". Idén azonban a gazdasági és pénzügyi válság újabb hulláma indult útnak, ami a 2012-es évre nézve a helyzet súlyosbodását vetíti előre. Ebben a helyzetben pedig szükségünk lehet az IMF által nyújtható biztonsági védőhálónak.

Folynak az informális tárgyalások

"Már megbeszéléseket folytattam a Bankszövetség elnökével, két ízben ültünk össze megbeszélésre a magyar tárgyalódelegáció tagjaival, a tegnapi nap folyamán az IMF magyarországi képviselőjével találkoztam, ahol előzetes megbeszéléseket folytattunk többek között a menetrendről, és az ütemezésekről", részletezte Fellegi Tamás. "A helyzet azonban még nagyon képlékeny, hiszen konkrétumok nincsenek még sem az IMF, sem pedig az EU részéről" .

Jövő hét folyamán az IMF főtárgyalói Budapestre érkeznek egy informális megbeszélésre, Washingtonban pedig a héten folynak előzetes megbeszélések a magyarországi helyzettel kapcsolatban. "Mindezek az informális találkozók és tárgyalások azt a célt szolgálják, hogy a januárban induló tárgyalásokon eredményt tudjunk elérni. Jövő hétfőn Londonban mindhárom hitelminősítővel találkozok, ezen kívül a meghatározó alapkezelőkkel is leülünk beszélni, akik itthon befektetőként jelen vannak. A lehető legfelkészültebben szeretnék majd a januári tárgyalásokba belefogni", hangsúlyozta  Fellegi.

Újságírói kérdésre a mostmár ex-miniszter kiemelte, hogy a kormány tárgyalói pozíciójának rugalmasságáról, és az esetleges megszorításra vonatkozó feltételek elfogadásáról nem tud nyilatkozni, hiszen konkrét tárgyalások még nem kezdődtek el, ráadásul a tárgyalások lezárulásásig a részletekről nem is szeretne nyilatkozni. Nem a médián keresztül kívánnak üzengetni. Hasonlóan kevésbé konkrét választ adott a lehetséges, tárgyalási alapot jelentő konstrukciókra vonatkozóan is. Ehhez előbb ugyanis ennek konkrétan meg kell jelennie a tárgyalóasztalon majd. "Mivel minden ország más, a rendelkezésre álló konstrukciók közül a megfelelő kiválasztása után lehet tárgyalni az egyedi feltételekről" - válaszolta Fellegi.

Az IMF-tárgyalások folyamán együttműködésre lesz szükség a Nemzetgazdasági Minisztériummal is, ami a korábbinál még szorosabb is lehet az ex-miniszter szerint. Fellegi úgy véli, hogy minden feltétel adott ahhoz, hogy kifogástalan politikai és szakmai együttműködés alakuljon ki közte és a minisztérium között.

Az IMF mellett Fellegi a negyedik mobilszolgáltató állami háttérére vonatkozó kérdést is kapott, melyre úgy nyilatkozott, hogy az állam, a költségvetés nem állhat mögötte, ha azonban egy állami vállalat egy üzleti terv alapján úgy gondolja, hogy jó és hosszú távon eredményes lépés lenne egy ilyen befektetés, akkor megteheti. (lásd: Negyedik mobilszolgáltató: csak az állam marad versenyben?)

Nem reagált a piac

A bejelentésre minimálisan gyengült a forint, jelenleg 301 forintot kell adni egy euróért. A BUX nem mutat jelentősebb elmozdulást, jelenleg egy százalék pluszban van a mutató. Ugyanakkor a Mol már 2 százalékkal erősödik.

Székely Sarolta

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!