3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Péntek este 20:45-től veszi kezdetét a Magyarország-Románia EB-selejtező mérkőzés, melyet mi is lejátszottunk a saját szabályaink szerint. Az eredmény? Cseppet sem szívderítő, és minek után a gazdasági adatok mentén nem sok választott el attól, hogy lemossák hazánkat a képzeletbeli pályáról, már csak abban reménykedhetünk, hogy a valódi zöld gyepen szebb és a magyar drukkerek számára szívderítőbb eredmény születik.

A rendszeres olvasóink számára nem lesz meglepetés a mostani cikkünk felépítése. Hasonló módszerrel követtük végig és rendeztük meg az mfor.hu gazdasági vb-jét is egy évvel ezelőtt. A mérkőzés góljait ezúttal nem az ügyeslábú focisták szerezhetik meg, hanem egyes gazdasági mutatók állapota dönti el, melyik kapuba gurul be a képzeletbeli labda. A mutatók a következők:

  • a vásárlóerő-paritáson vett GDP dollárban kifejezve
  • az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson dollárban
  • a GDP-növekedés mértéke
  • az inflációs ráta
  • és a munkanélküliség
  • a sorsdöntő gólt pedig szükség eseténe a válogatottcsapat piaci értéke szerezheti meg.

(A 2014-es adatok forrása a CIA Factbook, valamint a Transfermarkt).

A románokat a magyar válogatott egészen pontosan 1981 óta nem tudta megverni, ez pedig még egy plusz hangulatfokozó elem a drukkerek körében. Azóta ugyanis csak egyetlen egyszer sikerült a győzelem küszöbéig is eljutni, a két évvel ezelőtti zárt kapus meccsen, amikor a 92. percben érkezett meg az egyenlítőgól a románok részéről. A jelenlegi román keret azonban másabb, egy kéz is sok hozzá, hogy megszámoljuk hány topligás játékosa van, ennek ellenére jelenleg vezeti a csoportunkat az EB-selejtezőn. Magyarország a harmadik két ponttal lemaradva az észak-írek előtt - akik ellen hétfőn játszuk a továbbjutás szempontjából sokkal fontosabb mérkőzést.

A magyar csapat ugyanakkor új kapitánnyal az élén vonul ki a zöld gyepre, ami ugyanolyan eséllyel sülhet el jól, mint rosszul is. Ami viszont biztos célja lehet a nemzeti 11-nek: elkerülni a vereséget.

Az, hogy a pályán sikerül-e ezt a minimális "követelményt" teljesíteni, hamarosan kiderül, ám az mfor-meccsén már megszületett a cseppet sem szívderítő eredmény.

A fent vázolt mutatók alapján ugyanis a románok megszerzik a vezetést a vásárlóerő-paritáson számolt GDP-jükkel, ami közel 150 milliárd dollárral volt több tavaly a magyarnál. Ám hiába vesszük át a GDP-növekedésünk és az egy főre jutó GDP-nkkel a vezetést, az alacsonyabb román munkanélküliség és a gazdaság szempontjából sokkal egészségesebb mértékű inflációnak köszönhetően 3:2-es eredménnyel véget vetnek ezen a meccsen a magyar reményeknek. Az pedig csak hab a tortán, hogy hiába nem olyan már ez a román válogatott mint a néhány évvel ezelőtti, a csapatértéke így is majdnem duplája a hazainak. Míg keleti szomszédaink 41,3 millió fontos kerettel tudnak kiállni, addig mi egy "szerény" 22,94 millió fontos csapattal gazdálkodhatunk.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!