3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába szerette volna a kormányfő elérni "egy-két éven belül" a teljesen nullás költségvetést, sőt még a "receptet" is megmondta hozzá, a legfrissebb kormányzati dokumentum alapján ez mégse fog megvalósulni. Nemcsak 1-2 év múlva, de még 2020-ban sem.

Orbán Viktor kormányfő már többször, több helyen is hangot adott egyik nagy céljának, a nullás költségvetésnek. Sőt, már a jövő évi költségvetést is ennek szellemében tervezte meg Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Egészen pontosan némi "trükközéssel" úgy osztották fel a büdzsét, hogy annak lett egy valójában nullás része. A működési, a hazai és az uniós fejlesztési részek közül az első az, aminek kihozták nullára az egyenlegét. Vagyis az állam tényleg nem költ többet, mint amennyi bevétele származik. Sőt, a gyakorlatban még több bevétele is lesz, hiszen például az áfabevételeket megosztották a működési és a hazai fejlesztési költségvetési rész között.

Noha 2017-ben így még nem lesz teljesen nullás a költségvetés, de március elején a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitóján Orbán Viktor elárulta a "siker receptjét". Elmondása szerint a 2017-es költségvetést úgy kellene elkészíteni, hogy csak fejlesztésre lehessen hitelt felvenni, az állam működtetésére és fenntartására pedig ne lehessen többet költeni, mint amennyi rendelkezésre áll. Így lehet majd elérni egy-két éven belül a „valóságosan nullás költségvetést”. Korábbi nyilatkozatai alapján ha konkretizálni szeretnénk egy dátumot, akkor 2018-ra szerette volna már elérni ezt a célt.

Ebben világelső a Felcsút

A receptet azonban hiába követte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tekintve, hogy az állam működésre nem költ többet annál, mint amennyi rendelkezésre áll, a péntek délután benyújtott konvergenciaprogram szerint még a kivetítési horizonton, vagyis 2020-ig sem lesz nullás költségvetésünk.

A jövő évi büdzsébe tervezett 2,4 százalékos (ideihez képest nagyobb) költségvetési hiány a kivetítési horizont végére mindössze a GDP 1,2 százalékára csökken. Igaz, a trend alapján a nullás büdzséhez való közelítés meglesz a következő években, viszont nem akkora léptekkel, hogy elérhető közelségbe kerüljön a cél.

2018-ra nagyot ugrik az infláció

A konvergencia program előrejelzései szerint a jövő évi 0,9 százalékos infláció 2018-ra 2,4 százalékra ugrik, 2019-re pedig 3 százalékra.

A gazdasági növekedés üteme a teljes kivetítési horizonton 3 százalék felett marad, a legjobb teljesítmény 2018-ra várhat, 3,4 százalékos, ami minden bizonnyal az uniós pénzekből megvalósuló beruházásoknak is köszönhető.

Ami az államadósságot illeti, látványos GDP-arányos csökkenést prognisztizálnak a nemzetgadzasági tárca szakértői, hiszen az idei évre várt 74,5 százalék jövőre 73,6-ra 2020-ra 64,6 százalékra csökkenhet. A kivetítési horizonton egyébként 2019-re számolnak jelentősebb mértékű zuhanással. Akkor 72,4-ről egy év alatt 68,4 százalékra mérséklődhet a GDP-arányos adósságunk.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!