3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Soros György szerint feltétlenül el kell engedni a görög közadósság egy részét, különben az ország soha nem fog tudni talpra állni. Amennyiben Németország nem változtat európai politikáján, azzal csak a szélsőséges politikai pártok felemelkedését segíti - figyelmeztetett a befektetési szakember a német Spiegel Online hírportálnak adott interjúban.

Soros György szerint mindenki számára világos, hogy Görögország soha nem lesz képes visszafizetni adósságát. "Magánbefektetőkkel folytatott tárgyalások alapján bizton állíthatom, hogy visszatérnének az országba, amennyiben az állami hitelezők elengednék a tartozások egy részét és Athén is tartaná magát a Trojka követelményeinek teljesítéséhez. Az ország így gyorsan talpra tudna állni" - fogalmazott.

A német kormány határozottan elveti az állami hitelezőkkel szembeni görög adósság leírását, legfeljebb alacsonyabb kamatokról, illetve a futamidő meghosszabbításáról hajlandó tárgyalni a témában. Ezeket a megoldásokat azonban sok közgazdász nem tartja elegendőnek.

Az ESM európai mentőalap igazgatója Klaus Regling is azon a véleményen van, hogy a mechanizmus alapszabálya nem teszi lehetővé adósság elengedését. A görög adósság oroszlánrésze olyan közintézményekkel szemben áll fenn, mint a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Központi Bank (EKB), illetve uniós tagállamok. Az adóság leírásával tehát elsősorban adófizetői pénzek vesznének el.

"Ezeket az adósságokat jelenleg nem lehet leírni, mert az számos tabut sértene meg, elsősorban is az EKB-vel kapcsolatban" - ismerte el Soros György az interjúban. "Ezeket a tabukat azonban német vezetéssel fel lehetne oldani - mutatott rá. "Németországnak jobb lenne nem megfeledkeznie arról, hogy a második világháború után maga is több alkalommal volt adósságleírás és törlesztési halasztás kedvezményezettje, egyebek között Görögország részéről. Most viszont teljesen merev és hajthatatlan" - fogalmazott Soros György.

A befektetési szakember rámutatott, hogy az első világháborút követően éppen a makacs francia jóvátételi követelések alapozták meg a szélsőséges politikai erők németországi felemelkedését, és Görögországban is most hasonló jelenségek figyelhetőek meg. Amennyiben Angela Merkel nem változtat politikáján akkor a választásokon csak pirruszi győzelmet aratott - hangsúlyozta. "A krízis után kialakult helyzet nem stabil és nem elviselhető. Ha Németország nem vállalja magára a megoldás terhét, akkor széteshet az Európai Unió, ami viszont egyáltalán nem felel meg Németország érdekeinek" - figyelmeztetett a Spiegel Online hírportálnak adott interjúban Soros György.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!