5p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A tavalyi harmadik negyedévvel szinte hajszálra megegyező korrigált eredményt tett közzé csütörtök hajnalban a legnagyobb hazai kereskedelmi bank, ugyanakkor az első kilenc hónapban 6 százalékot rontott a cég.

42,5 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt ért el a harmadik negyedévben az OTP Bank, ez 21 százalékkal volt magasabb a tavalyi év hasonló időszakánál - jelentette be a cég csütörtök hajnalban a tőzsde honlapján. Ugyanakkor a korrekciós tételek nélkül kimutatott 43 milliárd forintos profit mindössze egy százalékkal volt magasabb a tavalyinál. Márpedig érdemesebb ez utóbbit figyelembe venni, hiszen korábban a jelentős negatív irányú korrekciós tételek miatt a bank is rendre ezt kommunikálta első helyen.

Az OTP nettó kamateredménye 161,3 milliárd forintot tett ki a vizsgált három hónapban, ez szintén minimális mértékben haladta meg az egy évvel korábbit. Az ügyfélhitelek nettó árfolyamszűrt állománya 6357,4 milliárd forint volt szeptember végén, ami 6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, míg az ügyfélbetétek árfolyamszűrt állománya 3 százalékos emelkedés után 6264,9 milliárd forintot tett ki.

Az év első kilenc hónapjában 484,3 milliárd forintos nettó kamatbevétel mellett 123,7 milliárd forintos korrigált eredményt tudott felmutatni a pénzintézet, ez 6 százalékkal volt alacsonyabb a tavalyi év hasonló időszakánál. Az OTP árfolyamszűrt hitel/betét aránya szeptember végén 119 százalék volt, egy éve ez az arány még 125 százalékot mutatott. A bank Bázel II-es tőkemegfelelési mutatója 18,2 százalékos volt, ez 0,7 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. Szeptember végén a bank teljes bruttó likviditási tartaléka 5,8 milliárd eurót tett ki.

A harmadik negyedévben az OTP csoportszintű eredményéhez 19,5 milliárd forinttal járultak hozzá a külföldi leánybankok, míg az első kilenc hónapban ez az összeg 53,5 milliárd forint volt, ami a korrigált profit 43 százalékát jelentette.

Rossz hír, hogy továbbra sem állt meg a portfólió romlása, a június végi 18,8 százalékról 19 százalékra emelkedett a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya. Jó hír viszont, hogy ez a válság kezdete óta mért legkisebb negyedéves növekedés volt a rátában, vagyis talán lassan megállhat a romlás. A bank tájékoztatója külön kiemeli, hogy a magyar piacon mindössze 0,3 százalékos volt az NPL-ráta további emelkedése, ami kedvező jel. Az orosz és az ukrán portfólió ugyanakkor jelentősen tovább romlott 1,6, illetve egy százalékkal.

A portfólióra a harmadik negyedévben 61 milliárd forintos céltartalékot kellett képeznie a banknak, ez 5 százalékkal volt alacsonyabb az előző negyedév adatánál. Kilenc hónap alatt viszont 10 százalékkal voltak magasabbak a kockázati költségek az egy évvel korábbinál. A portfólió romlásának lassulását jelzi az is, hogy az árfolyamszűrt problémás hitelképződés az előzetes várakozásoknak megfelelően lassult, a harmadik negyedévben 47 milliárd forintnyi kölcsön esetében estek az adósok 90 napot meghaladó késedelembe.

Az OTP magyarországi tevékenysége a harmadik negyedévben bankadó nélkül 27 milliárd forintos profitot realizált, ez 19 százalékkal volt magasabb az előző negyedév adatánál. A kilenc hónap alatt elért 74,1 milliárdos profit viszont ugyanennyivel, vagyis 19 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A második negyedévben tapasztalt jelentős emelkedés után a harmadik negyedévben jelentősen lassult a portfólió romlásának üteme itthon, a bank szerint ez az erősebb forintnak, az árfolyamgát kedvező hatásainak és a javuló nagyvállalati portfóliónak köszönhető. Mindezek miatt most 18 százalékkal kevesebb céltartalékot kellett képezni a magyar hitelállományra, mint egy negyedévvel korábban. A 90 napon túli késedelmes hitelek aránya egyébként 16,1 százalék volt a magyar piacon szeptember végén.

Az új hitelkihelyezések azonban továbbra is siralmas képet mutatnak: kilenc hónap alatt ugyan 15 százalékos növekedés volt megfigyelhető a jelzáloghitelek terén, de ez szinte teljes egészében a végtörlesztés év eleji hatásának volt köszönhető. A harmadik negyedévben 29 százalékkal kevesebb jelzáloghitelt folyósított a bank Magyarországon, mint tavaly. A menedzsment várakozásai szerint ezen talán majd az javíthat, hogy az OTP augusztus eleje óta kínálja az állami kamattámogatással elérhető hiteleket.

A külföldi leányok közül jól muzsikált az orosz OTP, mely 18 százalékkal tudta növelni eredményét tavalyhoz képest, így már 10,6 milliárd forinttal járult hozzá a csoport profitjához. Ezt csak a bolgár DSK 8 milliárd forintos nyeresége tudta megközelíteni, a többi országban minimális nyereség vagy veszteség volt megfigyelhető. Ukrajnában például a leánybank 1,9 milliárd forintot hozott a konyhára, míg a horvát cég 1,6 milliárdot dobott be a közösbe. Továbbra is veszteséges a román leánybank, mely 1,7 milliárdot bukott három hónap alatt, illetve a szerb cég, mely 1,3 milliárdos mínuszt mutatott fel.

Az eredmények kapcsán csütörtök reggel 9 órától sajtótájékoztatót tart Bencsik László vezérigazgató-helyettes, az eseményről az mfor.hu is beszámol. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!