3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány igyekszik betartani azon ígéretét, hogy a nők 40 éves munkaviszony után visszavonulhassanak, az ehhez szükséges hozzávetőleg 35 milliárd forintot járulékemelésből fogják finanszírozni. Mint kiderült, hozzávetőleg húszezer érintett miatt sújtják a hazai vállalkozásokat magasabb teherrel, illetve növelte a kabinet a már így is rendkívül magas élőmunka-terheket.

Jövőre mintegy 18-24 ezer nőt érinthet a kedvezményes nyugdíjba vonulás - közölte a kormányzati kommunikációs államtitkárság. A kormányszóvivő csütörtökön jelentette be, hogy a kabinet döntése alapján kedvezményesen nyugdíjba vonulhat minden olyan nő, aki 40 év munkaviszonnyal rendelkezik. A rendelkezés 2011-től érvényes.

Nagy Anna hangsúlyozta: a munkaviszonyba beleszámít a gyermekneveléssel töltött időszak is, vagyis amikor az érintett nő gyermekgondozással kapcsolatos ellátásokat kapott. Ennek maximuma több gyermek esetén nyolc év. A 40 évbe képzési idő - sem szakiskolai, sem felsőfokú - nem számít bele. A kormányzati kommunikációs államtitkárság az MTI-vel közölte, hogy ha az érintettek 75-100 százaléka él ezzel a lehetőséggel, és nyugdíjba megy, akkor ez az első évben, azaz 2011-ben 18-24 ezer nőt érinthet. Ez hozzávetőleg 30-35 milliárd forint kiadást jelent.

Mint ismert hétfőn szavazta meg a Parlament a járulékemelésről szóló törvényjavaslatot,így januártól 10 százalékra nő a nyugdíjjárulék mértéke. A bruttó bért terhelő nyugdíjjárulék fél százalékponttal történő megemelése mintegy 40 milliárd forinttal növeli a költségvetés bevételeit.

A 20 ezer potenciális szavazat megvásárlásával ugyan egy ígéretét megtartja a kormány, árnyékolja azonban a képet, hogy egy másik ígérete ellenébe hat, miszerint a növelnék a versenyképességet és a foglalkoztatottságot növelését. Igaz, a járulék emelése az átlagos bérrel rendelkező rétegek esetében "csupán" ezer forintos elvonást jelent, de ezzel tovább nőnek az élőmunka terhei, amit a korábban a Fidesz is gyakran kritizált.

A hétfői döntés következtében januártól tovább nő a havi 638,75 ezer forintos bruttó bérnél kevesebbet keresők, vagyis a magyar munkavállalók jelentős részének az adóéke. A 200 ezer forintos bruttó átlagfizetésnél a korábban számolt adóék 47,67 százalékról 48-ra nő, vagyis az mfor.hu azon megállapítása, mely szerint a kormány adó- és járulék intézkedései különösen a fiatalok és a kevésbé képzettek körében a foglalkoztatás növekedését nem segítik, most tovább erősödik.

A változás azt jelenti, hogy például a Matolcsy György által jövőre minimálisan javasolt 76 800 forintos minimálbér esetén az eddig kalkulált 60 238 forint helyett 384 forinttal kevesebbet, 59 854 forint kap meg a munkavállaló. A 200 ezer forintos bruttó átlagbér esetén (2010 augusztusában 194 ezer forint volt a magyar bruttó átlagkereset), ezer forinttal lesz kevesebb a nettó, vagyis a jelenlegi ismereteink szerint 133,480 forint lesz a borítékban. Havi félmilliós fizetés esetében 2500 forint a "veszteség", míg a járulékfizetési plafon maximumát jelentő havi  638,75 ezer (napi 21 ezer) forint felett nem jelent változást a módosító javaslat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!