3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szerda kora délután ismét 220 fölé erősödött a frank a forinttal szemben, mivel ismét erősödtek a feszültségek az eurózóna adósságválságával kapcsolatban. A Moody's bóvli kategóriába sorolta a portugál állampapírokat, aminek köszönhetően a CDS-felárak is emelkedésnek indultak. Mfor.hu-háttér.

220,17 forintnál állt a szerdai nap második felében a svájci frank jegyzése, ez 0,8 százalékkal volt magasabb a keddi szintnél. Az euróval szemben 1,2041-ig erősödött az alpesi fizetőeszköz. A forint a dollárral és az euróval szemben is gyengült a bankközi devizapiacon: az euró jegyzése 265,22-nél állt, ami 0,07 százalékkal volt magasabb a tegnapinál, míg a dollár 185,36 forintba került.

Az euró árfoylama a svájci frankkal szemben

A frank a közelmúltban érte el történelmi csúcsát 228 forint körül, azóta jelentős korrekció volt tapasztalható a piacon, néhány nap alatt öt százalékkal esett az árfolyam és már-már a 210-es szintet kellett szem előtt tartanunk. Innen pattant aztán vissza az alpesi deviza azok után, hogy a Moody's tegnap bóvli kategóriába sorolta a portugál kötvényeket, ami ismét növelte a feszültségeket a piacon. A 220 feletti árfolyamhoz tehát már szinte hozzászokhattunk, azok a devizahitelesek jártak ezúttal jól, akiknek a hét elején vonta le törlesztőrészletét a bankjuk.

A bejelentés után szerdán meredeken emelkedni kezdtek az eurózóna perifériás országainak CDS-felárai: Portugália esetében a 915 bázispont feletti árazás több mint száz bázispontos emelkedést jelent keddhez képest. A portugálok mellett az adósságproblémák által érintett országokban, Olaszországban, Írországban, Spanyolországban és Belgiumban is számottevően nőtt a felár.

A portugál leminősítés mellett rontotta a hangulatot az is, hogy a francia gazdasági miniszter szerdán arról beszélt, hogy szeptemberre lehet kész az új görög mentőcsomag. Korábban osztrák kormányforrások 85 milliárd euró körüli újabb segítségről nyilatkoztak, és a piac már júliusra várta volna a bejelentést, ehhez képest a mai hírek újabb két hónapos késlekedést jelentenek.

Egyelőre a devizapiacon talán az a legnagyobb kérdés, hogyan reagálnak majd a befektetők az Európai Központi Bank (EKB) holnapi kamatdöntésére, illetve Jean-Claude Trichet szavaira. A piac most szinte egyöntetűen újabb 25 bázispontos kamatemelést áraz, ami elvileg az euró erősödését hozhatná magával. Azonban így, hogy számít a piac a szigorításra, az nem biztos, hogy kiváltja ezt a hatást, illetve fontos lesz, hogy Trichet hogy nyilatkozik majd a jövőbeli kamatpályáról.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!