A nemzetközi IFRS szabvány szerinti gyorsjelentés szerint a banki különadó nélkül a bankcsoport adózás utáni vesztesége 1,7 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, a banki különadó és végtörlesztések miatti értékvesztés nélkül pedig 203 millió forint nyereséget ért el.
Fókuszban a pénzügyi békéltető testület
mfor.hu konferencia december 8-án a Gellértben
Az év első kilenc hónapjában a konszolidált adózott veszteség 1.370 milliárd forint volt - a banki különadó nélkül 850 millió forint nyereség lett volna -, szemben az előző év azonos időszakának 3,070 milliárd forintos – banki különadó nélkül 4,782 milliárd forintos – pozitív eredményével. A végtörlesztés miatti értékvesztés és bankadó nélkül az első kilenc hónapban 2,747 milliárd forint adózott nyereséget ért el a bankcsoport.
Az FHB ügyfelei közül november 14-ig közel 3.500 nyújtott be végtörlesztésre irányuló kérelmet, ténylegesen közel 1.300 darab végtörlesztés történt összesen 5,5 milliárd forint értékben, amelyekből mintegy 1,8 milliárd forint vesztesége származott a bankcsoportnak.
Az FHB Csoport az Allianz Bankkal kapcsolatos integrációs feladatok lezárultával a harmadik negyedévben mérsékelni tudta működési költségeit, a kedvezőtlen külső körülmények - elsősorban a forint jelentős gyengülése - azonban kedvezőtlenül befolyásolta a jövedelmezőséget - ismerteti a jelentés.
A negyedéves átlagos nettó kamatmarzs 2,67 százalék volt, az előző negyedévivel közel azonos szinten alakult, az első kilenc havi átlagos nettó kamatmarzs pedig 2,69 százalék, az egy évvel korábbinál 61 bázisponttal alacsonyabb.
A nettó kamatbevételek az első háromnegyedévben 12,4 százalékkal csökkentek, amit a nettó díj- és jutalékbevételek éves szinten 137 százalékos növekedése ellensúlyozott, és az Allianz Bank akvizíciója miatt megnövekedett üzleti volumeneknek köszönhető.
A bankcsoport költséghatékonysági mutatója 68,7 százalékot tett ki 2011 első kilenc hónapjában, éves szinten 7,6 százalékponttal emelkedett, elsősorban a hitelintézeti különadó, az Allianz Bank integrációjának költségei és a csökkenő kamatmarzs következtében. A különadó nélküli mutató értéke 56,7 százalék volt.
A működési költségek 14,1 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző negyedévinél, ugyanakkor 10,9 százalékkal meghaladják a tavalyi harmadik negyedéves - banki különadót nem tartalmazó - költségeket.
A konszolidált mérlegfőösszeg egy év alatt 6,2 százalékkal, 856 milliárd forintra bővült, amihez jelentős mértékben járult hozzá az Allianz Bank megvásárlása, valamint az állami hitel törlesztésének a megkezdése.
A saját hitelek (nettó) állománya 13,9 százalékkal bővült egy év alatt, negyedéves szinten pedig 3,8 százalékkal emelkedett a forint árfolyamának gyengülése miatt. A hitelezési veszteségekre képzett értékvesztés egy év alatt 12,1 milliárd forintról 31,5 milliárd forintra nőtt. A refinanszírozott hitelek állománya 12 hónap alatt 5,9 százalékkal csökkent, az utolsó negyedévben 0,7 százalékkal.
A rendes fedezetek mögött álló ingatlanfedezetek hitelbiztosítéki értéke szeptember 30-án 1.206 milliárd forint volt, az egy évvel korábbihoz képest 5,8 százalékkal csökkent, míg június végéhez képest 2,5 százalékkal. A rendes fedezetekre számított hitelfedezeti arány (LTV) szeptember végén 39,1 százalék volt, kissé alacsonyabb az egy évvel korábbi 39,9 százaléknál, az előző negyedévivel pedig azonos.
A problémamentes kihelyezések aránya az előző negyedévhez képest tovább csökkent. A nem teljesítő hitelállomány aránya 2011. szeptember 30-án 12,5 százalék volt, míg június végén 11,5, tavaly szeptember végén pedig 8,8 százalék. Az értékvesztés állomány aránya a nem teljesítő hitelállományra vetítve szeptember végén 57,8 százalékot ért el, míg június végén még 54,7, tavaly szeptember végén pedig 37,4 százalék volt.
A tárgyidőszak végén fennálló értékvesztés állománya 31,5 milliárd forintot tett ki, amely 1,9 milliárd forint értékben tartalmaz a végtörlesztések miatt várható veszteségre képzett céltartalékot. A teljes értékvesztés és céltartalék állomány nagysága az előző negyedév végéhez képest közel 25 százalékkal, 6,3 milliárd forinttal, míg az egy évvel ezelőtti állománynál 19,5 milliárd forinttal magasabb.
Az első három negyedévben összesen 9,7 milliárd forint fedezetlen kötvény kibocsátásra került sor, a jelzáloglevél forgalomba hozatal viszont megközelítette a 68 milliárd forintot, amelyből a harmadik negyedévre 45,7 milliárd forint jutott. A harmadik negyedévében összesen 116,4 millió euró jelzáloglevél járt le, és 8 millió euró össznévértékű jelzáloglevelet vásárolt vissza a bank.
MTI