Mi jellemezte az elmúlt időszakot?
- baby boom: ez már kifut. Sokkal inkább van helyette öregedő nemzet, átalakuló megtakarítási portfolió (kevesebb részvény, több kötvény), növekvő nyugdíj- és egészségügyi kiadások: azaz növekvő államháztartási hiány és növekvő margin-nyomás a vállalatoknál.
- globalizáció: hát ennek is a végére értünk lassan. A világ nagy rezsimjei szép lessan mind belátják, hogy a kapitalizmus révén még több pénzt tudnak a politikusok a zsebükbe rakni, így lassan a legvadabbak is: Líbia, Észak-Korea megenyhülnek. Kína is beadta a derekát és igyekszik a kontrollált kapitalizmust megvalósítani. A globalizáció is így lassan be lesz árazva a piacba.
- olcsó hitel: hát ennek is vége lett most. Az egész USA gazdasága, főleg az elmúlt 10 évben hihetetlen mértékben a fogyasztási- és jelzáloghitelek felfutására épült. Ezek közel megduplázódtak a 10 évvel ezelőtti szintekhez képest. Az emberek ezzel automatikusan is egy felső limitet raktak a fogyasztásukra az elkövetkező 20 évre, hiszen a hitelek addig folyamatosan terhelik majd a jövedelmüket.
Szóval ennyit az USA-ról. Persze, sok cég exportra termel, és kvázi már csak listingje van amerikában, hiszen az Intel, IBM, Apple gyártókapacitásainak nagy része már nem az USA-ban van. A belső fogyasztásra épülő cégeknél azonban egyértelműen nem sok jó jósolható.
Mit kell venni? Török, ázsiai (ex-japán) és más piacokat, ahol 35-40 százaléka a lakosságnak 30 év alatti! Itt lesz a növekedés, ez az új baby-boom piac.
UI: Isztambul csodás!