Lassult a harmadik negyedévben a Valutaunió gazdasága – erősítette meg az Eurostat péntek délelőtt kiadott GDP-jelentése a konjunktúra adatok miatt már sejtett trendet. A júliustól szeptemberig terjedő időszakban átlagosan 0,4 százalékos növekedés volt jellemző negyedéves alapon a megelőző időszak 1százalékosához képest. Legjobban a német gazdaság veszített lendületéből, ami egyáltalán nem meglepő, és nem is igazán aggodalomkeltő egyelőre. A második negyedéves kiugró 2,3 százalék ugyanis nem volt fenntartható, míg a harmadik negyedévre számolt 0,7 százalék továbbra is robosztusnak minősül. Mi több, a nagy gazdaságok közül így is a legdinamikusabb fejlődést mutatja: Franciaország 0,4 százalékkal, Olaszország 0,2 százalékkal, Spanyolország 0 százalékkal bővült. Magyar szemszögből nézve ez a helyzet azért továbbra is inkább kedvező.
A GDP adaton felül igazán komoly érdeklődést keltő makrogazdasági adattal nem találkozhattunk a mögöttünk lévő héten, ehelyett újra az európai perifériát kapta fel a piac. Elsődlegesen Írországgal kapcsolatosan emelkedett jelentősen az aggodalom, olyan szintre, mint utoljára Görögországgal szemben. Nem csoda, hogy a sajtó egyre határozottabban állítja, napokon belül bejelenthetik az uniós vezetők a görögöknek nyújtotthoz hasonló mértékű segítséget a tavasszal megalkotott 750 milliárdos gigacsomagból. Az ír adósságkezelő adatai szerint az elkövetkező négy évben mintegy 80 milliárd eurónyi állampapírt kell megújítani, amely összegből tényleg nem nehéz ezt a következtetést levonni. A szigetországi vezetők természetesen cáfolnak jelenleg, ahogy tették azt annak idején a görög társaik is. Az előttünk lévő hét ismét sűrű lesz kiemelt makrogazdasági adatok terén. A japán GDP és az amerikai kiskereskedelmi számok lehetnek a leginkább piacmozgatók, de a német és amerikai konjunktúra indikátorokra, valamint lakáspiaci adatokra is érdemes figyelni.
A héten kiderült, hogy a kormány 2013-tól is fenn kívánja tartani az idén bevezetett, eredetileg átmenetinek mondott válság-adókat bár azok mértéke a kormányzati tervezet szerint a felére csökken majd, tehát nagyjából 200 milliárd forint beszedését irányozzák elő. Ez egy újabb negatív üzenet volt a befektetők számára, hiszen ezeknek a szektoroknak már tartós elvonásra kell számítani, és a politikai kockázatok a továbbiakban is fennmaradnak. A költségvetési egyensúly szempontjából a különadók fenntartásának terve vegyesen értékelhető, mivel egyrészt ugyan javítják a költségvetés bevételi oldalát, másrészt viszont tovább rombolják a befektetők beruházási hajlandóságát, ezáltal rontják a növekedési kilátásokat is.
A jelenlegi intézkedések ismeretében a különadók fenntartása mellett is úgy gondoljuk, hogy a költségvetés egyensúlya 2013-tól ismét felborul, a deficit pedig ismét 4-5 százalék közelébe kapaszkodik fel a kiadási oldal lefaragása nélkül. Ebben a helyzetben a kiújuló európai adósságválság (Írország ismételt fókuszba kerülése) nyomán a forint ismételt gyengülése és az állampapír-piaci hozamok emelkedése nem is volt meglepő fejlemény. Másrészről azért hazai szempontból pozitív hírek is érkeztek: a KSH gyorsbecslése szerint Magyarország bruttó hazai terméke 1,6 százalékkal nőtt 2010. III. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 0,8 százalékkal bővült a GDP. Mivel a harmadik negyedév a fejlett piacokon lassulást hozott, hazánkban pedig gyorsult a növekedés, ezért részletes adatok hiányában arra következtethetünk, hogy módosulhatott a korábbi negyedévekben megszokott képlet, miszerint az exportorientált iparágak által húzott növekedést visszatartja a belső kereslet lanyhasága. Úgy látszik, hogy a harmadik negyedévben már a belföldre termelő szektorok is élénkülést mutatnak, vagyis bővülhetett valamelyest a belső fogyasztás.
Az S&P 500-as az elmúlt 11 hétben csupán háromszor zárt a negatív tartományban. A mostani csökkenés voltaképpen az 1200-as erős ellenállású szintek visszatesztelése. Legutoljára augusztusban következett be ekkora esés. A Fed publikálta a QE2-es részletes állampapír vételi terveit, és így kiderült, hogy a jövő héten mindennap lesz aukció, melynek keretében 40 milliárd dollárnyi papírt vásárolnak vissza. A következő napokban a Home Depot és a Wal-Mart teszi közzé negyedéves eredményeit, amelyekből az oly fontos fogyasztásra következtethetünk. Szerencsénkre pont a jövő héten jelenik meg az októberi kiskereskedelmi értékesítési adat is. Emellett lesz még lakáspiaci adat, ahol továbbra is csökkenő árakra számítunk, bár az ideiglenesen megállított kényszerértékesítés némi változást idézhetett elő ebben, illetve inflációs mutatók, amelyet a Fed szigorú szemekkel figyel.
A kisbefektetők már egyáltalán nem hisznek a részvények esésében. A héten 9 százalékponttal 2007 januárja óta nem látott extrém szintekre emelkedett az optimizmus. A befektetési tanácsadók körében is nőtt az optimizmus, ahol már csak 8 pont hiányzik az április 28-i csúcsoktól. A külföldi részvényalapokba továbbra is áramlik be a pénz, csakúgy, mint a kötvényalapokba, de a hazai részvény alapokat kerülik. A dollár szerepe továbbra is kiemelkedő fontosságú marad, annak ellenére, hogy a nagyon erős korreláció megszakadt. Az olaj a dollár erősödésével párhuzamosan csökken, annak ellenére, hogy óriási az olaj kereslete Kínából a téli készletezés miatt.
Mérsékelt visszacsúszás volt a nemzetközi piacokon, érdemi hangulatváltozásról azonban egyáltalán nem beszélhetünk, mindössze a korábbi túlvettség minimális ledolgozásáról. Egy esetleges kínai kamatemelés és az ír helyzet borzolja némileg a kedélyeket. Igen kérdéses azonban, hogy mekkora esés tud kialakulni ebben az egyébként igen optimista hangulatban úgy, hogy a FED a mai napon indította be a QE2-t, amely után újabb szabad pénz csapódhat le a részvénypiacokon is.
Némi hangulatváltozásról akkor beszélhetnénk, ha a nyár vége óta fennálló emelkedő trendet tudná törni a piac, azaz, ha 1200 alá bukna ismét az általunk benchmarknak használt S&P (ajánlás: short nyitás 1190, stop: 1205). Ez azonban nem történt meg. Felfelé, amennyiben sikerül a fontos 1230-as szintet meghaladnia pedig igen jelentős tér nyílhatna felfelé ezen a piacon. E fölött lehet esetleg új spekulatív long pozícióval próbálkozni.
Lényegesen mozgalmasabban alakult a hét a hazai piacon, miután a publikált költségvetési tervek szerint az eredetileg 2012-ig kivetett válságadók 2012-t követően is érvényben maradnának. Pénzügyi intézmények esetén ugyan 2012-ben már csak fele annyit kellene fizetniük, mint 2010-2011-ben, viszont az nem kerülne megszüntetésre 2012 után sem. A többi iparág esetén (energia, távközlés, kereskedelem) az eredeti összegek érvényesek 2012-ig, majd ezt követően szintén nagyságrendileg fele akkora összeggel kéne hozzájárulniuk a költségvetéshez 2013-tól kezdődően. A hír igen negatív üzenet volt a piac számára és nem csak az érintett cégek értékére gyakorolt közvetlen hatása miatt (számításaink szerint ez az OTP esetében részvényenként 320, a Mol esetében 1000 forint nagyságrendileg). Fokozza az üzleti környezettel kapcsolatos bizonytalanságot és a költségvetési politikával kapcsolatos megítélést is rontja. Éppen ezért tovább csökkenhet a hazai részvénypiaccal kapcsolatos bizalom, ahogyan azt az előző napokban is láthattuk. Bár nem olyan mértékben, mint azt szerda-csütörtökön láthattuk, de továbbra is alulteljesítő maradhat a hazai piac.
Az OTP-ben az 5650-es szint elesése után elesett a következő támasz is 5350 körül, igazából érdemi támasz az 5000 körüli szintekig nincs is. A kép egyértelműen negatív, vételekkel tehát nem érdemes próbálkozni az 5000-es szintekig. A pénteki gyorsjelentés önmagában várhatóan semleges hatású lesz. A Molban először elesett a korábbi kereskedési sáv alja majd a 19800 környékén található támasz is. 19800 alatt marad negatív a kép ebben a papírban is, a 19000-es masszív támaszok azonban egy ideig kitarthatnak. Az esetleges shortokat már érdemes zárni, a vétellel még érdemes lehet várni.
A szerdai gyorsjelentés mérsékelt támogatást adhat elvileg. A Richter több hónapja fennálló trendcsatornájának alját tesztelte 44000 körül rövid távon extrém túladottság mellett. Ennél a papírnál látjuk a legnagyobb esélyt arra, hogy már megálljon az esés. Hosszú távra jó belépési pont ez az árszint, sőt rövid távon is bízunk egy egészséges árkorrekcióban a 46000 körüli ellenállásokig. Az Egis mélyebben visszaesett korábbi kereskedési sávjába, de a 21000 körüli ellenállások kitartottak, nagyságrendileg 21000-22500 között mozoghat a papír rövid távon. A kedvezőtlen hírek ellenére viszonylag erősnek bizonyult az MTelekom, megerősítve, hogy az 550-570-es szintek egyelőre kitarthatnak. A 600-as szint áttörése felfelé azonban igen kemény dió, így ezeknél a szinteknél illetve ezek felett (2-3% lehet benne) pozíció zárást ajánlunk a korábbiakhoz hasonlóan.
mfor.hu