A német Hypo Real Estate a múlt héten került bajba a hitelválság miatt, aztán úgy tűnt, hogy a kormány még időben közbelépett, és egy 35 milliárd eurós mentőövvel meg tudja akadályozni a bank bedőlését. A hétvégén aztán kiderült, hogy a korábban tervezett segélyből nem lesz semmi, mivel a kereskedelmi bankok visszaléptek, ezért a kormánynak sürgősen más megoldás után kellett nézni.
A német pénzügyminisztérium elfogadta azt a javaslatot, hogy megduplázza a Hypo Real Estate számára nyújtandó kölcsön összegét, így a kormány 30 milliárd euróra emelte részesedését a segélyben. A múlt hét végén még arról szóltak a hírek, hogy a kabinet maximum 20 milliárd eurót adna a cégnek, a további 15 milliárdot pedig magánbankok dobnák össze. A hétvégén aztán ez a terv összeomlott, mivel a kereskedelmi bankok kiléptek belőle.
A Hypo Real Estate Németország második legnagyobb lakáshitelezéssel foglalkozó cége, a kormány szerint a cég túl nagy ahhoz, hogy veszni hagyják, ezért tesznek meg mindent a megmentése érdekében. A pénzügyminisztérium és a jegybank képviselői vasárnap egész nap tárgyaltak a vállalat vezetőivel, hogy közösen kidolgozzanak egy mentőcsomagot, miután a korábbi 35 milliárd eurós segély meghiúsult.
A korábbi mentőcsomag kudarca miatt a befektetők bizalma csökkent a céggel szemben, a ma reggeli nyitás előtt az elektronikus kereskedésben 54 százalékkal csökkent a részvények értéke. Délelőtt a nyitást követően felfelé indultak az árak, mivel a befektetők is pozitívan értékelik, hogy a kormány mindent megtesz a bank megmentése érdekében.
A cég közleményében üdvözölte a hitelkeret megemelését, mivel szerinte erre szükség is volt a múlt heti események után, ugyanis először az elmúlt héten jelent meg a hitelválság Európában, ez pedig jelentősen rontott a helyzeten.
A kormányok Európa más országaiban is igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a bankokat megmentsék a csődtől. Ma reggel jelentették be, hogy a francia BNP Paribas bank megveszi a Fortis belgiumi üzletágait, miután a múlt héten tervezett állami segítségnyújtás kudarcba fulladt.
Korábban Belgium és Franciaország közösen nyújtott 6,4 milliárd eurónyi segélyt a Dexia banknak, hogy megmeneküljön a csődtől. Az olasz UniCredit a hétvégén jelentette be, hogy 6,6 milliárd euróval megemelné alaptőkéjét annak érdekében, hogy a vállalat ne kerüljön a mostaninál nagyobb bajba.