5p

Kevés nehezebb dolog van annál, mint az ingatlanpiacon előre tervezni, hiszen az utóbbi évek bizonyították, hogy néha még a rövid távú előrejelzések is órák alatt válhatnak semmivé – elég csak 2008 nyarára gondolni, amikor a szakma egységesen elképzelhetetlennek tartotta a gazdasági válság begyűrűzését a hazai ingatlanpiacra – ami alig egy hónap múlva bekövetkezett. Ennek ellenére szakértők segítségével összegyűjtöttük, mi várható idén, merre mennek az árak.

1. Marad a kilakoltatási moratórium

A megkérdezett elemzők véleménye szerint 2011-ben sem várható (legalábbis az első félévben), hogy a kormány eltörölné a még elődje által bevezetett kilakoltatási moratóriumot. Ismerve a fizetni nem tudó lakáshitelesek számát – az utolsó adatok szerint több mint százezer ingatlant érintenek a végrehajtások – a moratórium megszüntetése kisebb szociális katasztrófát eredményezhetne. Nem beszélve az ingatlanpiacra gyakorolt hatásról: ha ennyi ingatlan pluszban a már jelenleg is túlkínálatos piacra ömlene, még nehezebbé válna az eladás, és az árak is zuhanórepülésbe kapcsolhatnának.

Fontos azonban látni azt, hogy a kilakoltatási moratórium nem jelenti azt, hogy nem kell fizetni a hitelt, mint ahogy azt néhányan gondolják.

2. Nem jönnek vissza a külföldiek

Bár a hazai lakásárak gyakorlatilag mélypontjukon vannak, és minden szakértő arról beszél, hogy most van a beszállási pont az ingatlanpiacon, a 2003-2006 közötti külföldi invázió, mely a piac jó 15-20%-át mozgatta, nem valószínű, hogy megismétlődik. Az ír és spanyol befektetőknek elsősorban saját országukban tapasztalható problémáikkal (pl. az ottani ingatlanok jelentős értékvesztésével) kell foglalkozniuk – nem mellesleg pedig sokan közülük még mindig nem tudtak kiszállni az ingatlanpiac aranykorában vásárolt, de azóta már csak nyomottabb áron eladható befektetési ingatlanjukból.

Külföldi vásárlók megjelenésére elsősorban a bérlakáspiacon lehet majd számítani, de ott sem olyan mennyiségben, mint az EU csatlakozás környékén.

3. Továbbra sem lesz szocpol és Fészekrakó

Sokan a választások környékén – a gazdasági folyamatokat nem felmérve, vagy azokról nem tudomást véve – még a korábban népszerű lakástámogatási rendszerek visszatérését is remélték. Az utóbbi néhány hónap kormányzati kommunikációja azonban világossá tette, hogy jelenleg a kérdés nincs napirenden, a tömegesen igényelhető támogatott hitelek visszatérése a közeljövőben nem várható. Ez a költségvetés és a hiánycél megtartása szempontjából teljesen indokolt, ám az önerő nélküli lakásvásárlók valószínűleg egyelőre az álmodozás szintjén kell, hogy megmaradjanak.

A jelek szerint a kormányzat inkább a bérlakásépítést, illetve a lakás-előtakarékoskodást támogatná, ami szakértők szerint nem megvetendő irány, bár kérdés, hogy különösen az előbbi forrása honnan keletkezik, illetve hogyan fogadja majd a magántulajdonhoz igencsak ragaszkodó hazai piac a bérlakás-koncepciót.

4. Egyre inkább fontos lesz a fenntartási költség

Míg korábban a vevők elsősorban kilátás, szobabeosztás, panoráma és különféle extra szolgáltatások alapján válogattak, mostanra húsbavágó kérdéssé vált – és válik – a lakás fenntartási költségeinek mértéke. Az emelkedő energiaáraknak, vagy éppen a rosszul megválasztott fűtési módnak köszönhetően bizonyos esetekben a közös költség és a rezsi összege akár a havi törlesztő részlet mértékét is meghaladja. Éppen ezért továbbra is folytatódni fog az a tendencia, hogy a vásárlók elsősorban az alacsony közös költséggel rendelkező, olcsón fenntartható (pl. konvektoros) lakásokat keresik. 

Mindezek ellenére az alternatív energiafelhasználási módszerek (passzív ház, zöld ház, napelem, földház) 2011-ben sem fognak jelentősen elterjedni, elsősorban a magas egyszeri bekerülési költségek miatt.

5. A boom 2011-ben is elmarad

Talán a fenti előrejelzések már sejtették: 2011-ben sem érdemes arra számítani, hogy újra jelentősen meglódul az ingatlanpiac, mivel ezt gyakorlatilag semmilyen külső gazdasági folyamat nem támasztja alá. Egyedül az SZJA kulcsok csökkenése jelenthet némi plusz keresleti erőt bizonyos fizetési szint felett, ám pénzügyi szakértők azt valószínűsítik, hogy a magasabb keresetűek megemelkedett nettó jövedelmüket főleg hitelük minél gyorsabb törlesztésére fogják majd fordítani, kevesebben lakásvásárlásra – bár egyes területeken várhatóak pozitív elmozdulások, és a bérleti piacra is valamilyen szinten jótékonyan hathat az elkölthető jövedelem növekedése. Ugyanakkor a túlkínálat, a lakosság fizetőképességének gyengesége, és a korlátozottan elérhető lakásfinanszírozási lehetőségek miatt a piac a tavaly évhez hasonlóan stagnálni fog, vagy csak nagyon minimálisan növekedni.

Azok, akik önerő nélkül szeretnének költözni, vagy kénytelenek megmaradni az albérleti piacon, és kivárni a kedvezőbb körülményeket, vagy előre tervezéssel kell, hogy biztosítsák jövendő otthonukat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!