5p

Az év utolsó kamatdöntő ülésén újra kamatot vághat a jegybank a megszokott megosztottság mellett. A ciklust a jövő év második negyedévéig 5 százalékra történő csökkentésig folytatják a kormány által kijelölt külsős tagok - írják a Raiffeisen Bank elemzői heti elemzésükben.

5 százalékig meg sem áll az alapkamat-csökkentés

Jövő kedden a monetáris tanács 25 bázisponttal csökkenteni fogja az alapkamatot, még ha ezt ugyanolyan megosztottság mellett teszi is, mint nyár vége óta mindig - vélik a Raiffeisen Bank elemzői heti összefoglalójukban. "Sokszor írtunk már erről, a lényeges úgyis az, hogy várakozásaink szerint a jövő év második negyedévére 5 százalékig süllyedhet az alapkamat, a ciklust ugyanis a kormány által kijelölt külső tagok folytatni fogják" - indokolják a szakemberek a véleményüket. A héten be is árazódott a jövő heti döntés, sőt, még több is a fentiek szerint.

A másik oldalon a globális hozamvadászat közepette a 10 éves állampapírok hozama hétéves mélypontra süllyedt a héten, miközben decemberben 5 000 milliárd forint fölé emelkedett a külföldiek részesedése az állampapírpiacon (ez nagyságrendileg 40 százaléknak felel meg). A szakemberek szerint érdekes, hogy mindennek ellenére a forint az euróval szemben inkább kissé gyengült, de túlnyomórészt abban a szűk sávban kereskedett, mely szeptember óta jellemzi. Az év hátralévő részében az ünnepi hangulatban viszont már kevés esélyt adnak annak, hogy ebből a szűk sávból érdemileg ki tudjon törni az árfolyam, még akkor is, ha az amerikai költségvetési problémákkal kapcsolatos híráram gerjeszthet kockázatkerülési hullámokat.

A jövő héten a kamatdöntésen kívül a kiskereskedelmi forgalom adatai lesznek érdekesek, amik az elemzők várakozásai szerint változatlanul azt fogják jelezni, hogy a lakossági kereslet csökkenése nem enyhült. Úgy vélik, éves visszatekintésben 3 százalékkal csökkent az áruforgalom.

Még volatilisebb hét előtt áll a tőzsde

Ugyan drágulni tudott a piac heti szinten, de az alacsony forgalmú héten az előző heti mélypontokat alig haladta csak meg - írják a Raiffeisen elemzői. A MOL az egész hetet egy szűk (485 forintos) sávban töltötte, erős, negyedéves átlagot elérő forgalom mellett. Azonban mindehhez újabb veszteséges hét társult és a papír szeptember óta nem zárt ilyen rosszul hetet. A 17 ezer forint egyelőre erőteljes támasznak tűnik, de alatt a 16 500 forint majd a 16 ezer következhet. Az OTP-nek viszont sikerült újra két hét után heti maximumán zárni és a forgalom is felerősödött, bár elmaradt a negyedéves átlagtól. A bankpapír sikeresen betöltötte a két hete nyitva hagyott rést és így akadálytalanul haladhat a 4200 forint felé.

A Richter viszont nem tud elszakadni a 35 500 forint közeléből. A papír november közepe óta nem látott alacsony forgalommal, de közel a negyedéves átlaghoz, újra alacsonyabban zárt. Sőt, csak alig 15 forinttal magasabban, mint két héttel ezelőtti május óta nem látott mélypontjai. Itt is az OTP-hez hasonlóan egyre alacsonyabb csúcspontos sorozatot lehet látni, ami megkérdőjelezi a papír emelkedési képességeit. Pedig fundamentálisan nagyon olcsó a részvény a szakemberek szerint. A jövő hét már az utolsó teljes hét az évben, így a forgalmak még alacsonyabbak a kereskedés pedig még volatilisebb lehet - vélik az elemzők.

A piac elfogadta a lassú folyamatot az eurózónában

A napokban zajlik az az EU-csúcs, amit korábban a legfontosabbnak láttattak folyamatosan kommunikációjukban a vezetők. A júniusi találkozó óta azt lehet hallani, hogy ez az alkalom döntést hoz az EU jövőjéről, és arról, hogyan fog szorosabbá fűződni a tagállamok együttműködése. Bár van olyan gazdasági miniszter, aki szerint ez törvényszerűen a demokrácia halálához fog vezetni (az érvek másnak is hiányoznak, vagy csak nekünk?) - utalnak az elemzők Matolcsy György szokásos a Heti Válaszban publikált heti jegyzetére.

Mindenesetre gyakorlatilag csak a bankunió területén történt előrehaladás csütörtökön, minden más témában a döntést elnapolták fél évvel. "Akkor nézzük a bankuniót: ennek egyik pillére a közös felügyelet, amit a mostani megállapodás szerint 2013 tavaszán az EKB elkezdheti felépíteni, és terv szerint mintegy egy éves folyamat végén el is indíthatja. A kritériumok szerint minden csatlakozó ország 3 legnagyobb bankja automatikusan a közös felügyelet hatálya alá kerül, illetve ezen felül minden 30 milliárd eurót meghaladó mérlegfőösszegű. Ezen felül az EKB szakmai megfontolások alapján még maga alá vonhat bankokat" - részletezik a Raiffeisen szakemberei. Ez nagyságrendileg 100 bankot érint a jelenlegi eurózónában az összesen mintegy 6000-ből. A mérlegfőösszeg Merkel asszony számára volt nagyon fontos, hiszen így a Sparkassék túlnyomó többsége nem fog az EKB alá tartozni. A többi pillérre, például a direkt feltőkésítés lehetőségére még várni kell, mint ahogy a közös betétgarancia sem valószínű 2014 előtt. Azonban azzal, hogy az alagút végén felbukkantak ezek, a várakozások a piacon teljesen átrajzolódtak az elemzők szerint.

A piac mostanra elfogadta, hogy ez egy lassú folyamat, de szerencsére időben elindult, és így a Raiffeisen szakemberei szerint elkerülhetőnek tűnik egy bank-krízis kialakulása. Így, míg a 2012-es év kockázata az európai bankszektorhoz volt köthető - nem véletlenül ezen a területen történt a legtöbb intézkedés, az LTRO-któl a spanyol bankmentésekig -, a jövő év kockázatát sokkal inkább a politikai események jelentik szerintünk. Választásokat tartanak Olaszországban és Németországban is.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!