Több mint 1 százalékot bukott hétfőn a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely főleg az OTP-nek köszönhetően gyengült. A bankrészvények 5 százalék feletti mértékben estek vissza, 2500 forint alá esett az árfolyamuk. Az újabb mínusz után éppen sikerült a 12 000 pontos kulcsszint felett maradnia az indexnek.
12 018 ponton állt a záráskor a BUX index, ez 1,02 százalékkal volt alacsonyabb, mint a mutató pénteki értéke. A forgalom a nap végére sem élénkült meg, kevesebb mint 10 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.
A vezető részvények közül az OTP járt a legrosszabbul, a bank papírjai 5,73 százalékos esés után 2470 forinton zártak. A bank számára rossz hír volt az újabb forintgyengülés, ráadásul az ukrajnai kitettség miatt továbbra sem tudni, mekkorák lesznek a veszteségek. A Mol 9595 forinton állt a nap végén, ez 0,98 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól. A magyar olajcég számára elvileg kedvező hír, hogy a jelek szerint helyreállhat a gázszállítás Oroszország és Európa között, ennek ellenére a negatív hangulat a Mol-t is lehúzta. 1,08 százalékkal esett vissza a zárásig a Magyar Telekom, a távközlési részvények 551 forinton zártak végül.
Pozitívan szerepeltek a gyógyszergyártók, a blue chipek közül csak ők tartották magukat pluszban. A Richter 2,03 százalékos erősödés után 30 100 forintot ért a nap végén, míg az Egis 2,06 százalékos javulása 11 380 forintos árfolyamot eredményezett.
A forint gyengült péntekhez képest, az azonban jó hír, hogy a délutáni kamatvágás után a nap második felében nem esett tovább a magyar deviza árfolyama. A tőzsde zárása után 283,02 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 215,03 forint volt fél ötkor. A svájci frankkal szemben 190,11-nél állt a forint, azaz a devizahitelesek továbbra sem örülhetnek.
A nap legfontosabb eseménye egyértelműen a Magyar Nemzeti Bank januári kamatdöntése volt, a Monetáris Tanács szakemberei ismét 50 bázisponttal csökkentették a kamatot, ami megfelelt a várakozásoknak. A jövőben így 9,5 százalék lesz az irányadó ráta. A döntés előtt sokan féltették a forintot egy újabb gyengülési hullámtól, de az első reakciók alapján alaptalanok voltak ezek a félelmek.
A nemzetközi tőzsdéken viszonylag csendes napon vagyunk túl, ugyanis Amerikában szünnapot tartanak, így csak a nyugat-európai részvénypiacok teljesítménye volt fontos. A nap elején még erősödéssel kezdtek a főbb mutatók, délutánra azonban jelentősen visszaestek. A magyar tőzsdezárás után a londoni FTSE index 2,49 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,28 százalékot veszített a nap második felére. A negatív hangulat elsősorban annak tudható be, hogy az Európai Bizottság hétfőn közölte idei előrejelzéseit a gazdasággal kapcsolatban, az Unió szakemberei a korábbinál sötétebb képet festettek.