3p

Több mint 5 százalékkal gyengültek a hétfői kereskedés végére az OTP-részvények, a BUX index is jelentős mínuszban zárta a hét első kereskedési napját. Főleg a délutáni kamatvágás után gyorsult fel az esés, majd a nap legvégére kicsit magához tért a tőzsde. A forint a délelőtti gyengülés után délután maradt 280 felett.

Több mint 1 százalékot bukott hétfőn a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe, mely főleg az OTP-nek köszönhetően gyengült. A bankrészvények 5 százalék feletti mértékben estek vissza, 2500 forint alá esett az árfolyamuk. Az újabb mínusz után éppen sikerült a 12 000 pontos kulcsszint felett maradnia az indexnek.

12 018 ponton állt a záráskor a BUX index, ez 1,02 százalékkal volt alacsonyabb, mint a mutató pénteki értéke. A forgalom a nap végére sem élénkült meg, kevesebb mint 10 milliárd forint cserélt gazdát a piacon.

A vezető részvények közül az OTP járt a legrosszabbul, a bank papírjai 5,73 százalékos esés után 2470 forinton zártak. A bank számára rossz hír volt az újabb forintgyengülés, ráadásul az ukrajnai kitettség miatt továbbra sem tudni, mekkorák lesznek a veszteségek. A Mol 9595 forinton állt a nap végén, ez 0,98 százalékkal maradt el a pénteki árfolyamtól. A magyar olajcég számára elvileg kedvező hír, hogy a jelek szerint helyreállhat a gázszállítás Oroszország és Európa között, ennek ellenére a negatív hangulat a Mol-t is lehúzta. 1,08 százalékkal esett vissza a zárásig a Magyar Telekom, a távközlési részvények 551 forinton zártak végül.

Pozitívan szerepeltek a gyógyszergyártók, a blue chipek közül csak ők tartották magukat pluszban. A Richter 2,03 százalékos erősödés után 30 100 forintot ért a nap végén, míg az Egis 2,06 százalékos javulása 11 380 forintos árfolyamot eredményezett.

A forint gyengült péntekhez képest, az azonban jó hír, hogy a délutáni kamatvágás után a nap második felében nem esett tovább a magyar deviza árfolyama. A tőzsde zárása után 283,02 forintot kellett adni egy euróért, míg a dollár ára 215,03 forint volt fél ötkor. A svájci frankkal szemben 190,11-nél állt a forint, azaz a devizahitelesek továbbra sem örülhetnek.

A nap legfontosabb eseménye egyértelműen a Magyar Nemzeti Bank januári kamatdöntése volt, a Monetáris Tanács szakemberei ismét 50 bázisponttal csökkentették a kamatot, ami megfelelt a várakozásoknak. A jövőben így 9,5 százalék lesz az irányadó ráta. A döntés előtt sokan féltették a forintot egy újabb gyengülési hullámtól, de az első reakciók alapján alaptalanok voltak ezek a félelmek.


A nemzetközi tőzsdéken viszonylag csendes napon vagyunk túl, ugyanis Amerikában szünnapot tartanak, így csak a nyugat-európai részvénypiacok teljesítménye volt fontos. A nap elején még erősödéssel kezdtek a főbb mutatók, délutánra azonban jelentősen visszaestek. A magyar tőzsdezárás után a londoni FTSE index 2,49 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a frankfurti DAX 2,28 százalékot veszített a nap második felére. A negatív hangulat elsősorban annak tudható be, hogy az Európai Bizottság hétfőn közölte idei előrejelzéseit a gazdasággal kapcsolatban, az Unió szakemberei a korábbinál sötétebb képet festettek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!