9725 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,39 százalékkal alacsonyabb volt a csütörtöki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,71 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 5,3 százalékkal szakadt be. A dél-koreai Kospi megúszta 0,08 százalékos lefelé araszolással a pénteki kereskedést, a tajvani tőzsde vezető indexe 1,43 százalékot bukott.
A kínai tőzsde szeptember óta az első hetét zárja negatív teljesítménnyel, ami elsősorban a kamatemelésről szóló pletykáknak köszönhető. Egyre többen vélik úgy a piacon, hogy a kínai jegybank már kamatemelésre készül, hogy hűtse a világ leggyorsabban növekvő gazdaságát. Ezzel próbálhatják megakadályozni egy esetleges buborék kialakulását.
A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az év végéig 5,81 százalékra emelik majd a kínai alapkamatot a jelenlegi 5,56 százalékról. Erre utalhat a csütörtökön megjelent inflációs adat, mely szerint a várt 4 százalék helyett 4,4 százalékra emelkedett a drágulás üteme a távol-keleti országban.
Az ázsiai piacok esését a pénzügyi szektor vezette, a japán Mizuho Financial Group például 2,3 százalékkal lett olcsóbb, miután a Wall Street Journal úgy értesült, hogy a G20 vezetői az ázsiai bankokkal sem fognak kivételezni, ugyanolyan szigorú követelményeknek kell megfelelniük, mint európai társaiknak.
Európában is aggasztó hírek jelennek meg, elsősorban Írország problémái miatt gyengült az euró a devizapiacon. A hírek szerint a német, a francia és a brit illetékesek közösen kísérik figyelemmel a kelta tigris helyzetét, és még pénteken egy közös közleményt adhatnak ki - mondta a Bloomberg kérdésére Angela Merkel német kancellár szóvivője.
Az ír pénzügyminisztérium és a központi bank stressztesztje alapján az ország bankrendszerének megmentése nagyságrendileg 50 milliárd euróba kerülne. Aggasztja a befektetőket a pénteken megjelenő első európai GDP-becslés is, mely a gazdaság lassulásáról számolhat be. Németországban például a második negyedéves 2,2 százalék után már csak 0,8 százalékos bővülést várnak, míg Franciaországban 0,7 százalékról 0,5 százalékra lassulhatott a gazdasági növekedés.
mfor.hu