3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komoly esést produkáltak a hét utolsó napján a vezető ázsiai részvényindexek. A nap vesztesei a Shanghai Composite lett több mint 5 százalékos zuhanásával, miután olyan pletykák kaptak szárnyra a piacon, hogy a kínai jegybank már egy esetleges kamatemelést készít elő. Az Írországgal kapcsolatos aggasztó hírek is csak rontják a hangulatot világszerte.

9725 ponton fejezte be a hetet a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 1,39 százalékkal alacsonyabb volt a csütörtöki záróértéknél. A hongkongi Hang Seng eközben 1,71 százalékkal esett vissza, míg a Shanghai Composite 5,3 százalékkal szakadt be. A dél-koreai Kospi megúszta 0,08 százalékos lefelé araszolással a pénteki kereskedést, a tajvani tőzsde vezető indexe 1,43 százalékot bukott.

A kínai tőzsde szeptember óta az első hetét zárja negatív teljesítménnyel, ami elsősorban a kamatemelésről szóló pletykáknak köszönhető. Egyre többen vélik úgy a piacon, hogy a kínai jegybank már kamatemelésre készül, hogy hűtse a világ leggyorsabban növekvő gazdaságát. Ezzel próbálhatják megakadályozni egy esetleges buborék kialakulását.

A Bloomberg elemzői konszenzusa szerint az év végéig 5,81 százalékra emelik majd a kínai alapkamatot a jelenlegi 5,56 százalékról. Erre utalhat a csütörtökön megjelent inflációs adat, mely szerint a várt 4 százalék helyett 4,4 százalékra emelkedett a drágulás üteme a távol-keleti országban.

Az ázsiai piacok esését a pénzügyi szektor vezette, a japán Mizuho Financial Group például 2,3 százalékkal lett olcsóbb, miután a Wall Street Journal úgy értesült, hogy a G20 vezetői az ázsiai bankokkal sem fognak kivételezni, ugyanolyan szigorú követelményeknek kell megfelelniük, mint európai társaiknak.

Európában is aggasztó hírek jelennek meg, elsősorban Írország problémái miatt gyengült az euró a devizapiacon. A hírek szerint a német, a francia és a brit illetékesek közösen kísérik figyelemmel a kelta tigris helyzetét, és még pénteken egy közös közleményt adhatnak ki - mondta a Bloomberg kérdésére Angela Merkel német kancellár szóvivője.

Az ír pénzügyminisztérium és a központi bank stressztesztje alapján az ország bankrendszerének megmentése nagyságrendileg 50 milliárd euróba kerülne. Aggasztja a befektetőket a pénteken megjelenő első európai GDP-becslés is, mely a gazdaság lassulásáról számolhat be. Németországban például a második negyedéves 2,2 százalék után már csak 0,8 százalékos bővülést várnak, míg Franciaországban 0,7 százalékról 0,5 százalékra lassulhatott a gazdasági növekedés.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!