3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kormány vasárnap hozta nyilvánosságra annak a tervnek a részleteit, melyet a Citigroup megmentésére dolgozott ki. A bankóriás kihúzása a bajból 20 milliárd dollárjába fog kerülni a kormánynak, további több száz milliárd dollárig pedig garantálnia kell a megbízhatatlan hitelek kifizetését a veszteségek elkerülése érdekében.

20 milliárd dollár értékben részvényeket vesz a kormány a Citigroupban, további több száz milliárd dollárig pedig garantálja a megbízhatatlan hiteleket - jelentették be vasárnap az Egyesült Államokban. A szakemberek szerint a kormány kénytelen volt a bankóriás megmentése mellett dönteni, ellenkező esetben ugyanis az egész amerikai pénzügyi szektor összeomolhatott volna.

A tervet az amerikai pénzügyminisztérium, a Fed és az FDIC közösen dolgozták ki, azért folyamodtak ehhez a lépéshez, mert a Citigroup bedőlése érzékenyen érintette volna az amúgy is meggyengült pénzügyi szektort a tengerentúlon. A kormány 20 millió dollárnyi friss tőkét juttat a Citinek, emellett 306 milliárd dollárig garanciát vállal a bank eszközeire. Egy hónappal ezelőtt már 25 milliárd dollárt kapott a bank a nagy bankmentő csomagból, azonban az nem volt elég.

A vállalat megmentéséért cserébe az amerikai állam 27 milliárd dollárnyi elsőbbségi részvényt kap, melyekre évi 8 százalékos hozamot fizet a Citi. A Citigroup-részvények a múlt héten mintegy 60 százalékot veszítettek értékükből a tőzsdén, egyesek már 2000 milliárd dolláros betétkivonásról beszéltek a vállalattal kapcsolatban.

A pénzügyminisztérium, a Fed és az FDIC vasárnap este közös nyilatkozatot adtak ki, melyben kiemelték, hogy a Citigroup megmentésével a kormány megerősíti a pénzügyi szektort, illetve megmenti az adófizetők pénzét. "A továbbiakban is minden tőlünk telhetőt megteszünk, hogy megőrizzük a bankrendszer erősségét, illetve előmozdítsuk a bankok magukhoz térését, kezeljük a kockázatokat" - olvasható a közleményben.

Az utóbbi hónapokban a kormány nem először kényszerült beavatkozni egy-egy jelentős pénzügyi cég megmentése érdekében. Márciusban a Bear Stearns csődjekor a JP Morgan állami segítséggel vette meg a brókercéget, majd fél évvel később a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelezők irányítását vette át a kabinet. A korábban a világ legnagyobb biztosítójának számító AIG szintén állami segítséggel úszta meg a csődöt szeptemberben.

A kritikusok hónapok óta azt vetik a kormány szemére, hogy az adófizetők pénzét költi, miközben a pénzügyi cégeknek azt kommunikálja, hogy nem kell vállalniuk a felelősséget a korábbi rossz gazdálkodásukért.


A Citigroup megmentését egyébként hosszú tárgyalássorozat előzte meg a hétvégén, melyen Henry Paulson jelenlegi pénzügyminiszter, Ben Bernanke jegybankelnök és Timothy Geithner, a New York-i Fed elnöke, a következő pénzügyminiszter vettek részt.

Vikram Pandit, a Citigroup elnök-vezérigazgatója közleményében üdvözölte a kormány döntését, mellyel igyekszik helyreállítani a piac stabilitását. Az állami garanciavállalás abban nyilvánul meg, hogy a megbízhatatlan hitelek miatt keletkező veszteségekből az első 29 milliárd dollárt a Citi vállalja magára, később viszont a veszteségek 90 százalékát az állam fedezi, és csak 10 százalékot kell a cégnek fizetnie. Emellett a Fed további hiteleket nyújt a vállalatnak, hogy a veszteségeket fedezni tudja. A garanciáért cserébe 7 milliárd dollárnyi elsőbbségi részvényt kap az állam.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!