5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elsőre brutálisnak tűnik a 168,8 milliárd forintos harmadik negyedéves OTP-eredmény, de ha a Garancia eladása nélkül vizsgáljuk a képet, akkor az 50,1 milliárdos profit már elmarad az elemzők várakozásaitól. Az éves cél továbbra is 220 milliárdos nyereség elérése, ehhez a negyedik negyedévben még szűk 50 milliárd kéne.

Első ránézésre jól sikerült az OTP harmadik negyedéve: a tavalyi 55,3 milliárd után 168,8 milliárdos profitot könyvelhetett el a bank. Ennek jókora része azonban a Garancia eladásából származik, ha azt kivesszük, akkor máris csak 50,1 milliárd a nyereség, ami elmarad a második negyedévtől is. Éves szinten továbbra is 220 milliárdos nyereség a vállalat célja, a jelenlegi nehéz helyzetben ez sem lenne rossz.

Az OTP adózás utáni eredménye több mint háromszorosára emelkedett a harmadik negyedévben, a 2007 hasonló időszakában elért 55,3 milliárd után 168,8 milliárd forint lett. A Garancia eladása nélkül számolva viszont csak 50,1 milliárd a profit, ami mintegy 10 százalékkal marad el az elemzők várakozásaitól. Az év első kilenc hónapjában az egyszeri tételek nélkül közel 10 százalékkal nőtt a nyereség, mely 170,4 milliárd lett a tavalyi 155,4 milliárd után.

Megtört a magyarországi üzlet növekedése

Az elmúlt évek látványos fejlődése után a hazai piacon most nem tudott kiemelkedő eredményjavulást elérni az OTP csoport. A magyarországi alaptevékenység - az OTP Bank, az OTP Jelzálogbank, az OTP Lakástakarékpénztár és az OTP Faktoring - adózott eredménye éves szinten 2,5 százalékkal, 108,568 milliárd forintra nőtt. Hitelezése 11,3 százalékkal bővült, ezen belül a retail üzletág éves szinten 21,1 százalékkal nőtt, miközben a vállalati üzletág hitelportfóliója a menedzsment tudatos lépéseinek eredményeként éves szinten gyakorlatilag stagnált, az elmúlt negyedévben pedig 2,3 százalékkal visszaesett. A Merkantil Csoport a nehezedő piaci viszonyok között hitelállományát 8,6 százalékkal növelte, adózott eredménye 3,2 százalékkal, 6,044 milliárd forintra emelkedett. Az OTP Alapkezelő az első kilenc hónapban 4,5 milliárd forint adózott nyereséget realizált, ami 3,2 százalékos növekedést jelez, ezt minimálisan csökkenő eszközállomány és magasabb díjbevételek mellett sikerült elérnie.

A bank bevételei 14 százalékkal nőttek az év eddig eltelt részében, a harmadik negyedévben éves szinten 5,2 százalékos volt a növekedés, a második negyedévhez képest viszont csökkentek a bevételek. Az ügyfelek hitelállománya tavalyhoz képest jelentősen nőtt, 26,1 százalékkal volt magasabb, a második negyedévhez képest pedig 8,1 százalékos volt a növekedés. A betétek terén is jó eredmények jelentek meg, bár nem ennyire: az egy évvel ezelőttihez képest 14,6 százalékos volt az emelkedés, míg a június végi állapothoz képest 6 százalékkal nőtt a betétek összege.

A Garancia Biztosító eladásáról még februárban állapodtak meg, de a teljesítés szeptemberre esett, a 164 milliárd forintos vételár ekkor került az OTP-hez. Ebből 121,4 milliárdos nettó eredménye lett a banknak a különböző adók és költségek levonása után.


Továbbra is megbízható teljesítményt nyújt a bolgár leány

Ami a külföldi érdekeltségeket illeti, (a magyar mellett) a bolgár piacon is vezető bank számára ez hozta a legnagyobb bevételt. A DSK Csoport bruttó hitelállománya 33,4 százalékkal, betétei 13 százalékkal bővültek, 22,5 milliárd forintos adózott eredménye 17,6 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakáét.

Az ukrán leánybank, a CJSC OTP Bank 11 milliárd forintos adózott eredménye gyakorlatilag megegyezik az elmúlt évivel, a harmadik negyedév 4,2 milliárd forintos adózott eredménye viszont 40,8 százalékos javulást tükröz. Bruttó hitelállománya éves szinten több mint 61 százalékkal nőtt, betétei pedig 32,4 százalékkal. A CJSC a jelentés szerint továbbra is óvatos céltartalékolási politikát folytat, a kockázati céltartalék-képzés a harmadik negyedévben közel duplája volt (2,9 milliárd forint) az előző negyedévinek.

Az OTP Bank Russia hitelállománya éves szinten 55 százalékkal nőtt, ezen belül a lakossági hitelállomány gyakorlatilag megduplázódott. A hitelkockázati költségek az elmúlt negyedévben némileg csökkentek. Az orosz leánybank szeptember végéig ötmilliárd forint adózott nyereséget könyvelt el, ami 23 százalékos növekedést jelent egyedi tételek nélkül.

A kisebb leánybankok közül a montenegrói CKB első kilenc havi adózott nyeresége meghaladta a 2,5 milliárd forintot, éves szinten közel 41 százalékkal nőtt. A bruttó hitelállomány 46,5 százalékkal bővült. Szintén jól teljesített a horvát OBH, amelynek adózott eredménye 31,5 százalékkal, több mint 3,7 milliárd forintra nőtt, hitelei pedig 24,7 százalékkal bővültek. Kiemelkedő eredményjavulást könyvelhetett el a szlovák OBS, amelynek adózott profitja 59 százalékkal, 1,92 milliárd forintra hízott, ami erős hitelezési tevékenységgel párosult.

A jelentés szerint jelentősen javult a román leánybank teljesítménye is: az OBR a második negyedév 1,1 milliárd forintos vesztesége után a harmadik negyedévben 931 millió forintos adózott nyereséget termelt, ez volt az első nyereséges negyedéve. A bruttó hitelállomány 52, ezen belül a háztartási hitelek nagysága 68,1 százalékkal bővült. A szerb leánybank esetében a jelentős, 87,3 százalékos hitelállomány bővülést emeli ki a jelentés, az eredmény ugyanis továbbra is elmarad a tervezettől. Az OTP Banka Srbija adózott nyeresége az első háromnegyedévben 2,144 milliárd forintot tett ki, éves szinten 140 százalékkal javult, ám ez egyedi tételeknek köszönhető, amik nélkül az eredmény ötmillió forint lenne.

Az első kilenc hónap eredményeinek tükrében és az októberi nehézségeket látva éves szinten 220 milliárd forint körüli eredményt vár a menedzsment a banktól, a jelenlegi helyzetben ez nem lenne rossz teljesítmény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!