A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 342,46 pontos, 1,67 százalékos emelkedéssel, 20 804,91 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma erős, 16,6 milliárd forint volt, amiből 10 milliárd jutott a Mol-ra.
Varjú Péter, az Erste Befektetési Zrt. igazgatója az MTI-nek elmondta: a Mol délig a BÉT forgalmának 80 százalékát adta, a nap végére zárkózott fel hozzá az OTP és a Richter. Az olajipari társaság papírjainak kimagasló teljesítménye az igazgató szerint négy-öt támogató körülmény együttállásának köszönhető. Egyik az, hogy az Erste AG 17 400 forintig célárat emelt a Molnál, vételi ajánlással, az "erős fundamentumok, pozitív jövőkép" miatt - mondta. Az Erste Befektetési Zrt. igazgatója szerint a banki ajánlások kezdenek ebben a tartományban összegyűlni, ami szép növekedési potenciált jelent a papírnak - jegyezte meg.
Kitért arra is, hogy a finomítói profit hordónként 8 dollárra nőtt a tavalyi átlagos 1,9 dollárról. Hozzátette: további kedvező körülmény Magyarország pozitív megítélése és az, hogy a befektetők a Molhoz hasonlóan magas osztalékot fizető papírokat keresik. Továbbra is tart a január közepén indult látványos érdeklődés a magyar papírok iránt - jegyezte meg.
Szatmári Tamás, a Raiffeisen üzletkötője az MTI-nek elmondta: a Mol messze a nap győztese volt forgalomban és emelkedésben is. A Richter közel 2 százalékos emelkedése is szép teljesítmény - tette hozzá.
A kiugró emelkedés egyik okaként a Raiffeisen üzletkötője is a Mol-részvények célárainak emelését említette, valamint azt, hogy a finomítói marzsok kedvező változását próbálják az elemzők beárazni. A nyugati tőzsdék inkább lefelé csúsztak a nap folyamán - jegyezte meg.
A Mol 610 forinttal, 4,59 százalékkal, 13 900 forintra erősödött, 10,0 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 11 forinttal, 0,21 százalékkal, 5339 forintra csökkent, forgalmuk 4,5 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 4 forinttal, 0,95 százalékkal, 423 forintra nőtt, forgalma 729,1 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 73 forinttal, 1,82 százalékkal, 4083 forintra emelkedett, a részvények forgalma 1,2 milliárd forintot ért el.
A Molhoz hasonló derekas menetelést mutatott be szerdán a forint is, amelynek jegyzése az euróval szemben 296,4 egységen is járt. Innen valamelyest korrigált az árfolyam, de az este nyolcas 297 is 1,5 forinttal alacsonyabb a keddinél. A hazai fizetőeszköz a dollárral és a svájci frankkal szemben is erősödni tudott, előbbiért 274,5, utóbbiért 285 forintot kell adni.
Ugyan a kötvénypiacon valamivel mérsékeltebb volt a derű, de a hosszú papíroknál kialakult 6-8 bázispontos eséseket a referenciahozamokban máskor is szívesen látnánk.
mfor.hu/MTI