A Mol már július közepén bejelentette, hogy ajánlatot kíván tenni az INA többségi tulajdonrészéért. A magyar vállalat jelenleg 25 százalékos tulajdonos a horvát cégben, a tulajdonrész növelésével erősíthetné pozícióját a régióban. Ráadásul az újabb tulajdonrész vásárlásával a Mol elháríthatná az OMV felvásárlási kísérletét, de az osztrák cég vélhetően szintén ajánlatot tesz majd az INA-ért.
A horvát pénzügyi felügyelet vezetője szerint ha nem érkezik rivális ajánlat, akkor az INA többsége már szeptember közepére a Mol tulajdonába kerülhet. Ha viszont az OMV is ajánlatot tesz, akkor októberig elhúzódhat az üzlet megkötése. A horvát kormány már többször kijelentette, hogy inkább a magyar olajcéget támogatja az OMV-vel szemben.
A Mol ajánlata várhatóan magasabb lesz az INA jelenlegi piaci értékénél - véli Peter Jencic, egy szlovén brókercég balkáni elemzője. A magyar cégnek azért kell a jelenlegi árfolyamnál többet ajánlania, mert vélhetően az OMV is harcba száll az INA tulajdonrészéért. Tegnap 2906 kunába kerültek a horvát vállalat papírjai a zágrábi tőzsdén.
A Mol azt már július 14-én közölte, hogy az ügylet ellenértékének mintegy 30 százalékát készpénzben fizetné ki. A horvát kormánynak jelenleg 44,8 százaléknyi tulajdonrésze van az INA-ban, ebből csak 25 százalékot szeretne megtartani. 7 százalékot birtokolnak a horvát háborús veteránik, a fennmaradó mintegy 23 százalék pedig intézményi befektetők kezében van.