Vegyesen zártak kedd reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a hét első napján Amerikában is enyhe visszaesés volt megfigyelhető. A tegnap még nagyot emelkedő piacok mintha most rájöttek volna, hogy kicsit korai volt még ennyire előreszaladni.
10 352 ponton fejezte be a keddi napot a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,47 százalékkal volt alacsonyabb a hétfői értékénél. A kínai Shanghai Composite 0,69 százalékot veszített értékéből a nap végére, a hongkongi piacon viszont 1,31 százalékot javított a Hang Seng. A dél-koreai Kospi 0,11 százalékkal araszolt feljebb, a tajvani tőzsde vezető indexe pedig 0,49 százalékos pluszt szedett össze.
Főleg az európai és az amerikai tőzsdék hétfői teljesítménye bizonytalanította el a befektetőket: a Wall Street vezető indexei például négy nagyos emelkedés után torpantak meg hétfőn. A kiskereskedelmi cégek gyenge kilátásai térítették magukhoz a befektetőket, rávilágítottak arra, hogy az elmúlt hetekben talán túlértékelt volt az amerikai gazdaság kilábalása a válságból.
Az amerikai növekedési kilátások és a Fed kamatemelésével kapcsolatos várakozások mellett hetek óta az mozgatja a piacot, hogy a kínai hatóságok újabb és újabb lépéseket tesznek a hitelezés szigorítása érdekében. Ebbe a sorba illett bele a korábbinál magasabb banki tartalék előírása is.
Az amerikai kamatemelési félelmek akkor erősödtek fel, amikor a múlt héten meglepetésre 25 bázisponttal megemelte a diszkont rátát az amerikai jegybank. Azóta a Fed több képviselője is kijelentette, hogy ez nem jelenti automatikusan az alapkamat emelését, de a jelek szerint továbbra sem sikerült teljesen megnyugtatni a befektetőket.
Kedd reggel átmenetileg 80 dollár alá esett az olaj ára az ázsiai árupiacokon, ezzel korrigált az utóbbi napok szárnyalását. Azonban a csökkenés csak ideig-óráig tartott, a piacok zárásakor már ismét 80 dollár felett volt az olaj jegyzése.