9279 ponton fejezte be a szerdai kereskedést a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez 0,63 százalékkal volt alacsonyabb az előző napi értéknél. Eközben a hongkongi Hang Seng 1,22 százalékot veszített értékéből, a Shanghai Composite viszont minimális mértékben, 0,13 százalékkal erősödni tudott. 0,41 százalékot veszített a kereskedés második felére a dél-koreai Kospi, a tajvani piacon pedig 0,19 százalékos volt a lecsorgás.
A befektetők többsége nem bízik a gazdaság gyors talpra állásában, ezért álltak a partvonalon kívülre a részvénypiacokon. Az utóbbi hetekben megjelent gyenge makroadatok erősítették azt a vélekedést, mely szerint idén még nehéz éve lesz a világgazdaságnak, csak 2011-től indulhat el a fellendülés.
Elemzők szerint az amerikai gazdaság növekedése vérszegény, Európában pedig a megszorítások miatt marad majd el a növekedés a várttól. Mindez Ázsiára is negatív hatással lehet, hiszen ha a fő exportpiacok gondokkal küszködnek, akkor az a távol-keleti cégeket is érzékenyen érintheti.
Japánban ezekben a napokban a devizapiacot is kiemelten figyelik a befektetők, hiszen a jen utóbbi időben mutatott erősödése nem tesz jót a kivitelre termelő vállalatok profitjának. Szerdán a japán deviza alig mozdult a dollárral szemben, részben ennek volt köszönhető, hogy a Sony-papírok 2,5 százalékot buktak a tőzsdén, a Nissan részvényei pedig 2,8 százalékkal lettek olcsóbbak. Dél-Koreában a Samsung annak ellenére gyengült 1,2 százalékkal, hogy a cég javította előrejelzését a második negyedéves üzemi eredményt illetően.
Menedzsment Fórum