3p

A befektetési alapok vagyona nem képezi a bank mérlegének részét, ezért az áttételes partner-kockázatok nem jelennek meg, így a magyar befektetési alapok továbbra is biztonságosak - hangzott el a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) szerdai sajtóbeszélgetésén.

A jelenlegi nehéz tőkepiaci környezetben a befektetési alapok még mindig biztos lábakon állnak, egy esetleges bankcsőd esetére az jelent garanciát, hogy a magyar rendszer szabályozása erős, a banki partner-kockázat nem áll fenn, így a befektetés visszafizetése nem függ a kezelő bank állapotától. A befektetési jegyek jogilag nem tartoznak sem a forgalmazókhoz, sem az alap- vagy letétkezelőkhöz, a KELER-ben vannak jóváírva.

"Az utóbbi hetekben semmi olyan esemény nem történt, ami ügyfélvagyon-vesztést eredményezett volna a befektetési alapoknál, ezért a befektetők biztonságban érezhetik a pénzüket" - mondta el Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke újságírók előtt. Szerinte a szigorú magyar szabályozás garantálja, hogy a jövőben se forduljon elő a betéteseknél tőkevesztés.


A sajtóbeszélgetésen elhangzott: Magyarországon a befektetési alapok áttekinthető működést folytatnak, az ügyfelek minden alap esetében tisztában vannak azzal, mibe fektetik a pénzüket. További biztonságot jelent a "több szem elve": az alapkezelők rendszeresen beszámolási kötelezettséggel tartoznak a PSZÁF, a letétlekezők és az auditor felé.

Tovább csökkentette a befektetési alapok kockázatát, hogy idén hazánkban is bevezették a Mifid-rendszert, melynek lényege, hogy az alapkezelők jobban testre tudják szabni a befektetési alapokat, jobban figyelembe tudják venni az ügyfelek igényeit. Az új rendszer következtében a tájékoztatás is az eddigieknél átláthatóbb lett, ma már egy-egy alapkezelő honlapján bárki tájékozódhat arról, hogy pontosan milyen portfólió áll az alap mögött.

A tőkevédett alapok esetében általában külföldi bankok a partnerek, ezért elvben elképzelhető, hogy egy bank bedőlése esetén az ügyfelek kockáztatják a hozamot, de a tőke akkor sincs veszélyben. Szalai Sándor újságírói kérdésre elmondta: a csődbe ment Lehman Brothers egyik magyar alapkezelőnek sem volt partnere tudomásuk szerint.

Az utóbbi egy hétben tapasztalt tendenciákról a BAMOSZ elnöke elmondta: sokan vettek ki pénzt a pénzpiaci alapokból, jórészt betétekbe és állampapírba vándoroltak ezek a pénzek. Szalai Sándor hozzátette: az elmúlt napok pánikreakciói miatt sok ember hozott meggondolatlan döntéseket hirtelen felindulásból.

"Mivel a befektetési alap nem a bank tulajdona, ezért nem kell rá hasonló biztosítás, mint a bankbetétekre" - mondta el a beszélgetésen Király Júlia, az MNB alelnöke, aki meghívott vendégként vett részt. Szerinte fontos, hogy az ügyfelek tisztában legyenek azzal, hogy az alapjegy értéke ingadozhat, aki befektetési alapba fekteti a pénzét, annak vállalnia kell ezeket a kockázatokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!