A második negyedévben nagyságrendileg a Raiffeisen elemzőinek várakozásaival összhangban lévő képet árulta el a gazdaságról a KSH részletes GDP publikációja. Ennek alapján a mezőgazdaság tovább gyorsult, ami annak köszönhető, hogy a tavalyi nagy szárazság után idén a nyár elejéig kedvezőbbek voltak a körülmények. Az építőipar növekedése is nagyobb lett az első negyedévinél; ez pedig főként a mélyépítésben bekövetkezett felfutásnak köszönhető, amit a választási kampányban felerősödő állami megrendelések fűtenek. Ezen két kicsi (egyenként a gazdaság 4-5%-át kitevő) szektor felfutása adja a teljes gazdasági növekedés (0,5%) túlnyomó részét.
Ezen felül a szolgáltatásoknál is regisztrált a statisztikai hivatal bővülést, de ez kismértékű egyelőre (0,1%), és az átlagok tekintetében igazi növekedés csak a "művészet, szórakozás" szektorban tapasztalható, ott 3,2 százalékos. Az ipar azonban a második negyedévben még visszahúzta a gazdaságot, miután 0,8 százalékkal zsugorodott.
A jó hír viszont, hogy júliusban az ipar termelése 4,8 százalékkal volt magasabb az előző év júliusához képest, újra bővült tehát. A munkanap-hatástól megtisztított mutatóban már azonban jobban látható a fordulat, hiszen ott az elmúlt négy hónapból háromban láthatunk bővülést. Várakozásaink szerint fennmarad a szektor növekedése, azonban nem várható, hogy érdemileg gyorsulni tudjon az idei évben. 3-4 százalék körüli bővüléssel számolnak a Raiffeisennél a hátralévő hónapokban, amivel az idei évben összességében 1százalék körüli növekedést fog tudni felmutatni az ipar.
A hét túlnyomó többségében 300 felett tartózkodott a forint árfolyam. A gyengélkedés javarészt annak tudható be, hogy a hazai gazdaságpolitikai kockázatokat erősnek ítéli a piac, de a külső környezet sem túlságosan támogató mostanság a forint számára: általános feltörekvő piaci leértékelődés látható szerte a világban. Ez utóbbi az elemzők véleménye szerint kicsit csendesedhet, és azzal, hogy novemberig kitolódott a deviza-hitelekkel kapcsolatos program, a lokális környezet is támogatóbb lehet. Mindazonáltal érdemi erősödésre nem számítanak, az EUR/HUF árfolyam 300 körüli ingadozását várják.
Hiába sikerült két hete emelkedést összehoznia az indexnek, ha most újra - immár 3. alakalommal az elmúlt 4 hétben - csökkent. Sőt, április vége óta nem látott alacsony szintre süllyedt péntekre nagyrészt az OTP-nek köszönhetően. Támaszt a 18000 pont alatt a 17800 képez majd a 17350 és a 17000 pont következik. Természetesen a forgalom nem jött meg és még mindig a negyedéves átlag fele csak az érdeklődés.
Az OTP-t a legújabb devizahitelesek megmentéséről szóló fejlemények húzták le a hét végére. A kormány ultimátumot adott, hogy november elsejéig módosítani kell a devizahitel szerződéseket a bankoknak, ami amúgy is "morális kötelességük", máskülönben a kormány "megszűnteti" a devizahiteleket. A részvény 3 hete csökken az elmúlt négyből, de a forgalom voltaképpen változatlan 5 hete (a negyedéves átlag 40%-a). Pénteken az év legalacsonyabb szintjén zárt. Támaszt a 4000Ft nyújthat, ahol a 100 hetes mozgóátlag (4021) is található. A november elsejei határidő csak fokozza a bizonytalanságot, amiből most bőven jut a papírnak a nemzetközi eseményeknek (Fed, Szíria) köszönhetően. Emelkedéshez legalább a 4200 forintot kellene meghaladni, de komolyabb akadályok a 4400 forintnál találhatók.
A Mol folytatta immár 5. hete tartó csökkenését. A forgalom megfelel az augusztusi átlagnak. Támaszt első körben a 16000 forint nyújt, ami után gyorsan a 15700 forintnál találná magát az árfolyam. Ez alatt a tavalyi mélypontok (15000Ft környékén) lépnének képbe. Emelkedéshez legalább a 16250 forint fölé kellene jutni. Még mindig érvényben van a június közepétől tartó csökkenő trend.
A Magyar Telekom is 3. hete esik az elmúlt 4 hétből. Itt is érvényben van a csökkenő trend. Már második belső hetünket (támasz 305, ellenállás 318) kaptunk, ami kereskedői iránytalanságra utal. A forgalom 5 hete közel változatlan, a negyedéves átlag 63 százaléka. A részvényt a 300 forint vonzza, míg trendfordulóhoz legalább a 320Ft felett kellene zárni.
A Richter-nél még érvényben van az emelkedő trend, de a 3700 forint megint túl erős ellenállásnak bizonyult. Továbbra is cél a 3750 forint és 3800 forint, míg támaszt a 100 napos mozgóátlag (3661) nyújt.
Tavaly január első hete óta nem szenvedett el ekkora csökkenést, az Egis, mint az előző héten. A forgalom a negyedéves átlagot is meghaladta (július óta csak a 2. alkalom). A 20000 forint sérülésével a 19200 forint lép képbe, ami után az 50 hetes mozgóátlag (19024) következik. Tartós emelkedéshez legalább a 20500 forint feletti zárás szükséges.
A héten újabb csendes kereskedésre számítanak a Raiffeisen elemzői, mert nem lesz sok nemzetközi gazdasági piacbefolyásoló adat és a Fed döntés előtti kivárás folytatódik.
mfor.hu