EUR/HUF: Holnap kamatdöntő ülést tart az MNB Monetáris Tanácsa, a piacok egyöntetűen változatlan kamatszinttel kalkulálnak, mivel az elmúlt időszak erősödése még nem ad elegendő muníciót a csökkentéshez.
A forint továbbra is sérülékenynek mutatkozik nemzetközi negatív hullámok esetén. Az európai adóssággondok és a görög helyzet megoldása nem ért még olyan fázisba, ahol a hazai deviza megpihenhetne. A forint a szélcsendes periódusokban, a csillagok kedvező konstellációja esetén tud
időszakosan erősödni. Indokolt az óvatosság és indokolt a jelenlegi kamatprémium a magas országkockázati felár mellett.
A múlt heti levelek pozitív hatása pénteken már nem volt érezhető, újra a globális piaci hangulat mozgását követi le a forint. Újabb erősödést a jegybankot érintő törvény elfogadása, a nemzetközi szervezetek kedvező reakciói vagy az EU-IMF mentőhálóval kapcsolatos tárgyalások kezdetének
konkrét dátummegjelölése hozhatna.
EUR/USD: Bár az EKB lazít fedezetbefogadási feltételein és bővíti az elfogadható instrumentumok körét, hogy ezzel is segítse főleg a dél-európai bankrendszerek likviditási helyzetét, a piacokat ez sem hatotta meg.
Maradt még megoldandó feladat, így ma reggelre újra a dollárerősödésé a főszerep. A görög tervet miszerint két évvel elhalasztanák a 3 százalékos deficit cél elérését nem fogadta ováció,
főleg a németek ágálnak az ötlet ellen.
Csütörtökön és pénteken Brüsszelben találkoznak az EU vezetői. A két napos eseményen terítékre kerülnek az elmúlt időszak fő témái: a növekedési és a fiskális paktum, illetve egy európai bank unió terve. Valószínű szó lesz a görög halasztásról, illetve az olasz felvetésről, miszerint a bajban lévő
országok kötvényeit uniós mentőalapból is lehessen vásárolni, ezzel segítve a hozamok csökkenését és a piaci stabilitást. Pénteken az eurozóna négy legnagyobb gazdasásának vezetőinek sikerült egy 130 milliárdos gazdaságélénkítő csomagról megállapodniuk.
Maga a megállapodás ténye üdvözlendő, viszont a csomag mérete nem túl jelentős, így önmagában nem segíti az euró árfolyamát.
A héten az USA-ból érkeznek fontos adatok: tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya, végleges GDP. Ezek alakulása, illetve az EU-csúcs fejleményei határozzák meg a piaci hangulatot, a kockázatvállalási hajlandóságot és ezen keresztül az árfolyamokat.
CHF/HUF: Az EUR/HUF kereszt mozgását lekövetve (mivel az EUR/CHF kereszt gyakorlatilag mozdulatlan egy ideje) gyengült újra a 240-es szint közelébe a forint az alpesi devizával szemben. Nagy valószínűséggel, továbbra is a forint teljesítménye határozza majd meg az árfolyamot, mivel nem várható gyors megoldás az Eurozónából.
mfor.hu