A múlt hét végére a pesti börze lereagálta a szerdai hírt, mely szerint 2013 után is maradnak a válságadók, sőt egy kis túladottság is megfigyelhető volt - véli Herczenik Ákos. A Raiffeisen Bank elemzője szerint ha nem lesz érdemi változás a kormány kommunikációjában, akkor továbbra is alulteljesítő maradhat a magyar tőzsde.
Magunk mögött hagytuk a zuhanást
A múlt héten szerdán és csütörtökön jelentősen esett a pesti tőzsde vezető indexe, miután kiderült, hogy az eredeti hírekkel ellentétben 2013-tól is számít a kormány bevételre a válságadókból. Pénteken napközben aztán már magára talált a piac. "A tőzsde szerdán és csütörtökön lereagálta a híreket, némi túladottság is megfigyelhető volt, ennek volt köszönhető a pénteki fordulás" - mondta az mfor.hu kérdésére Herczenik Ákos.
A Raiffeisen részvényelemzője ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy ha nem lesz gyökeres fordulat a kormány kommunikációjában a válságadókkal kapcsolatban, akkor a hazai piac tartósan alulteljesítő lehet. Ebből a szempontból lesz fontos Orbán Viktor keddi beszéde. A miniszterelnök a parlamentben beszél napirend előtt a 2011-es költségvetésről, amivel lényegében megnyitja a büdzsé általános vitáját.
A hét másik két fontos hazai eseménye a Mol és az OTP gyorsjelentése lesz: az olajcég szerdán, a bank pedig pénteken közli harmadik negyedéves számait. "A Mol esetében a harmadik negyedév talán egy kicsivel kedvezőbb lehet, mint az előző kettő, lenne is lehetőség egy kis pozitív piaci reakcióra, azonban a válságadók körüli bizonytalanság továbbra is inkább az ellenkező irányba hat" - mondta kérdésünkre Herczenik. Az OTP esetében az elemző nem számít semmilyen váratlan eseményre, éppen ezért szerinte a gyorsjelentésnek sem lesz érdemi hatása az árfolyamra.
A Mol a második negyedévet 276 milliárdos működési cash flow-val zárta, a csoport speciális tételek nélküli EBITDA-ja 23 százalékkal 159,8 milliárd forintra, míg a speciális tételek nélküli üzleti eredmény 60 százalékkal 95,4 milliárdra nőtt 2010 második negyedévben az előző negyedévhez képest.
Az OTP első ránézésre gyenge számokat közölt a második negyedévet illetően, azonban a Montenegróban végrehajtott 15 milliárd forintos goodwill-leírás nélkül máris szebben festene a kép. Alapesetben a harmadik negyedévben is meglehetett a 40 milliárd körüli profit, ha nem kellett volna 18 milliárdnyi bankadót befizetni a cégnek. Emellett érdekes lesz még, hogyan alakult a céltartalékolás és a portfólió minősége.
Az írek és Kína miatt aggódhatnak a piacok
A nemzetközi piacokon a múlt hét második felében Írország adósságproblémái és a közelgő kínai kamatemelésről szóló pletykák fordították pesszimistába a hangulatot. Az írekkel kapcsolatban pénteken már európai válságértekezletről szóltak a hírek, azonban ezt az ország cáfolta, míg Kínában szintén pénteken bukott több mint 5 százalékot a tőzsde arra a hírre, mely szerint az ország jegybankja még az idén 25 bázisponttal megemelheti a kamatot.
"A külföldi piacokon is egy kis korrekciónak áll a zászló, a héten beleférhet egy egészséges, néhány százalékos visszaesés" - vélekedik Herczenik Ákos. Az elemző szerint a probléma egyik oka, hogy a kisbefektetői optimizmus extrém magas a nemzetközi tőzsdéken, ami egyrészt azért veszélyes, mert nagy a csalódás veszélye, másrészt pedig aki akart, az már vásárolt.
A Raiffeisen Bank elemzője szerint a kis korrekció a világban nálunk egy picivel nagyobb lehet, de nem akkora, mint múlt szerdán vagy csütörtökön.
Beke Károly
mfor.hu