Alapvetően csendes hetünk van most makroadatok szempontjából, de ezen belül ma lesz a legmozgalmasabb nap. Európában a német ZEW gazdasági hangulatindex megjelenése lesz a legfontosabb, míg Amerikában az ipari termelés májusi adatát ismerhetjük meg és lakáspiaci számok is jönnek.
Délelőtt a brit inflációs adatok nyitják a napot: a szakemberek arra számítanak, hogy az áprilisi 0,8 százalék után a múlt hónapban 0,4 százalékra lassult a fogyasztói árak emelkedése, míg éves szinten 3,2 százalékos inflációt várnak. A maginfláció, vagyis az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított drágulás 1,5 százalékos lehet. Ezzel egyidőben jelenik meg a kiskereskedelmi árak alakulásának statisztikái Londonban. Az eurozóna kereskedelmi mérlegének alakulását szintén a nap első felében közlik a hatóságok. Németországban a legfontosabb a ZEW gazdasági hangulatindex megjelenése lesz, a jóslatok szerint a májusi -41,4 pontról -42,5 pontra fog csökkenni a gazdasági szereplők hangulata.
Az Egyesült Államokban is több jelentős makroadat megjelenése várható ma: magyar idő szerint délután fél háromkor jelennek meg a lakáspiaci adatok, melyekből megtudhatjuk, hány építési engedélyt kértek a múlt hónapban, illetve hány ház építése kezdődött el. Az elemzők mindkét adatban kismértékű visszaesésre számítanak: az építési engedélyek száma az áprilisi 978 ezerről 960 ezerre eshetett vissza a múlt hónapban, míg a megkezdett lakásépítések 1,032 millióról 980 ezerre csökkenhettek.
Szintén magyar idő szerint fél háromkor jelennek meg a termelői árindexek, melyek az infláció szempontjából lehetnek fontosak. A szakemberek jóslatai szerint 1 százalékkal emelkedtek a termelői árak májusban, éves szinten pedig 6,7 százalékos lehetett a drágulás. Az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított termelői árak 0,2 százalékkal nőhettek a múlt hónapban, éves szinten pedig 3 százalékos áremelkedést várnak.
Magyar idő szerint negyed négykor jelenik meg az ipari termelés májusi adata. Áprilisban 0,7 százalékkal visszaesett az amerikai ipar teljesítménye, ezzel szemben a múlt hónapra már kismértékű emelkedést várnak.
Este az amerikai piac zárása után közlik az ABC és a Washington Post közös fogyasztói bizalmi indexét, mely májusban -45 ponton állt.
Mindezek mellett Amerikában ma jelenik meg a Goldman Sachs második negyedéves gyorsjelentése, mely jelentősen mozgathatja a piacot. A Lehman Brothers tegnap közölt számai veszteséget mutattak, de a vártnak megfelelőek voltak. A pénzügyi cégek jelentéseire azért irányul különös figyelem, mert az utóbbi időben ismét negatív hírek érkeztek a pénzügyi szektorból, a befektetők egy része úgy véli, hogy még nem értek véget a hitelválság következményei.