3p

Az előttünk álló héten főleg csütörtökön és pénteken jelennek meg fontos makrogazdasági adatok, melyek befolyásolhatják a részvénypiacok irányát is.

Az előttünk álló napok legfontosabb adatai a csütörtöki európai kamatdöntések és a pénteki amerikai munkanélküliségi- és béradatok lesznek. Hazánkban a hét utolsó napján jelenik meg az első negyedéves gazdasági növekedés felülvizsgált adata, de az eurozónából is jönnek GDP-adatok a héten.

A KSH szerdán közli a külkereskedelmi tertmékforgalom január és március közötti végleges eredményét, péntken pedig a január-áprilisi előzetes adatokat hozzák nyilvánosságra. Csütörtökön az ipari termelés áprilisi előzetes adata jelenik meg szokás szerint reggel kilenckor, míg pénteken az első negyedéves gazdasági növekedés felülvizsgált adatára érdemes figyelni. Az első becslések szerint a magyar gazdaság növekedése 1,6 százalékra gyorsult az év első három hónapjában.

Hétfőn még viszonylag csendes napra lehet számítani, a tengerentúlon magyar idő szerint délután négykor jelenik meg az építőipari kiadások alakulása és az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzserindex májusi értéke. Az építőipari kiadások márciusban 1,1 százalékos visszaesést mutattak, a szektor már régóta problémákkal küzd a tengerentúlon.

Kedden az eurozóna gazdasági növekedési adatai jelennek meg. A tavalyi negyedik negyedévben 0,4 százalékkal bővült az európai országok gazdasága, most az első negyedéves adattal egyidőben jelenik meg a termelői árindex alakulása is. Amerikában kedden déluán négykor közlik a gyáraknak adott megrendelések számának alakulását, mely márciusban 1,4 százalékos emelkedést mutatott. A közelmúltban jelent meg a tartós fogyasztási cikkek megrendelésének adata, mely pozitív meglepetést okozott, így nem elképzelhetetlen, hogy a mostani makroadat is további emelkedést fog jelezni.

Szerdán először az eurozóna kiskereskedelmi forgalmának alakulására érdemes figyelni, azonban a kiskereskedelem teljesítménye Európában nem annyira mérvadó, mint a tengerentúlon, mivel itt a gazdaság jóval kisebb részét adja. Az Egyesült Államokban a hét közepén az ADP munkanélküliségi index alakulására érdemes figyelni, mely jelentősen befolyásolhatja a tőzsdék irányát.

Csütörtökön a két európai jegybank, az Európai Központi Bank és a Bank of England kamatdöntésén lesz a befektetők szeme, főleg úgy, hogy a tengerentúlon a szokásos heti munkanélküliségi adatokon kívül nem közölnek jelentős statisztikát. Az EKB már egy éve változatlanul, 4 százalékon tartja az alapkamatot, míg a Bank of England márciusban csökkentette a rátát, mely így most 5 százalékon áll. Egyelőre nehéz megjósolni, hogy csütörtökön hogy döntenek a jegybankok, mivel az inflációs nyomás és a lassú gazdasági növekedés között kell lavírozniuk az alapkamat szintjével.

A hét utolsó napjára maradnak a legfontosabb amerikai adatok: pénteken közlik a tengerentúli hatóságok a májusi munkanélküliségi statisztikákat, az átlagos órabéreket és a hetente ledolgozott átlagos munkaórákat. A munaknélküliségi ráta a múlt hónapban 5 százalékon állt, az átlagos órabérek pedig 0,1 százalékkal nőttek áprilisban márciushoz képest. Szintén pénteken jelenik meg a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számának alakulása, ami áprilisban 20 ezres visszaesést mutatott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!