3p

A hét első napjaiban nem várhatók jelentős makroadatok a tengerentúlon, majd a szerdai Fed-kamatdöntés megadja az alaphangot a piacoknak.

Hétfőn egyáltalán nem jelenik meg fontos adat Amerikában, kedden viszont már érdemes lesz figyelni a lakáspiaci adatokra. Szerdán aztán jön a Fed kamatdöntése, utána a hét második felében felgyorsulnak az események, több fontos statisztika is megjelenik. Hazánkban szintén a kamatdöntés lesz a legfontosabb adat, de már hétfőn dönt a Monetáris Tanács.

A hét első napján a német piacra lehet érdemes figyelni, ugyanis megjelenik az IFO üzleti hangulatindex és a gazdasági szereplők várakozásait tartalmazó mutató is. A hangulatindex májusban 103,5 ponton állt, míg akkor kismértékű visszaesést vártak a döntéshozók. Magyarországon hétfőn délután jelenik meg a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának kamatdöntése, mely szinte biztos, hogy újabb 25 bázispontos kamatemelést fog tartalmazni az inflációs félelmek miatt.

Kedden az Egyesült Államokban fontos lakáspiaci adatok jelennek meg: az S&P és a Chase-Shiller közös lakásár-indexén kívül nyilvánosságra hozzák a hivatalos árindexet is. Márciusban 0,4 pontos visszaesést mutatott havi szinten a lakásárindex, éves szinten pedig 3,4 százalékos volt a drágulás. Szintén kedden jelenik meg a fogyasztói bizalom indexe, mely a múlt hónapban 57,2 ponton állt.

Szerdán a legfontosabb adat a Fed kamatdöntése lesz, mely magyar idő szerint este negyed tizenegykor jelenik meg. A piac még az idén mindenképp kamatemelésre számít az inflációs nyomás fokozódása miatt, sőt egyesek azt sem tartják elképzelhetetlennek, hogy már most kamatot emel az amerikai jegybank. Szintén szerdán jelenik meg a tartós fogyasztási cikkek megrendelésének májusi adata. Áprilisban 0,5 százalékos visszaesést mutatott az index, a szállítmányozás kiszűrésével pedig 2,5 százalékos volt az emelkedés. Szerdán ismerhetjük meg az újlakás-eladások múlt havi adatát is. Hazánkban szerda reggel hozza nyilvánosságra a KSH a kiskereskedelem áprilisi statisztikáját, Németországban pedig reggel közlik az infláció júniusi alakulását.

Csütörtökön és pénteken fontos inflációs indikátorok jelennek meg a tengerentúlon. Csütörtökön a személyes kiadások első negyedéves adatát közlik a hatóságok. A személyes kiadások indexe azt mutatja, hogy egy átlagos amerikai állampolgár havonta mennyit költ tartós fogyasztási cikkekre és szolgáltatásokra. Szintén csütörtökön várható a szokásos heti munkanélküliségi adatok és a folyamatban lévő lakásépítések számának megjelenése. Ezen a napon közlik az amerikai hatóságok az első negyedéves gazdasági növekedés végleges adatát is, de az várhatóan már nem okoz meglepetést.

A hét utolsó munkanapján folytatódik a személyes kiadások adatainak megjelenése, akkor a személyes kiadások árindexét hozzák nyilvánosságra, ami azt mutatja, hogy az átlagos amerikai állampolgárok által elköltött pénz mennyivel nőtt az elmúlt hónapban. Áprilsiban havi szinten 0,1 százalékos volt a visszaesés, éves szinten pedig 2,1 százalékkal emelkedett az átlagos fogyasztói kosár ára. Szintén pénteken jelenik meg a személyes bevételek és kiadások alakulása, mely fontos lehet az infláció szempontjából. Áprilisban a személyes bevételek 0,2 százalékkal emelkedtek, a kiadások ugyanilyen ütemben nőttek. Szintén a hétvége előtt jelenik meg a Reuters és a Michigani Egyetem közös fogyasztói hangulatindexe, mely legutóbb 59,8 ponton állt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!