3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hét első fele várhatóan csendesebben telik majd a makroadatok szempontjából, csütörtökön és pénteken viszont fontos statisztikák jelennek meg a tengerentúlon.

A hét első napjaiban Európa lehet a középpontban a nemzetközi piacokon, majd csütörtökön és pénteken az amerikai hatóságok is több fontos makroadatot közölnek. A legfontosabb a kereskedelmi mérleg és a kiskereskedelem augusztusi alakulása lesz, Európában pedig a gazdasági növekedés előrejelzését közli az Európai Bizottság. Itthon csütörtökön jelenik meg az augusztusi inflációs adat, mely felkeltheti a piac figyelmét.

Hétfőn reggel közli a KSH a külkereskedelmi termékforgalom alakulásának előzetes statisztikáját a január-július közötti időszakra. A nemzetközi piacokon a hét első napján a brit termelői árakra figyelnek a befektetők. Júliusban a bemeneti oldalon 0,6 százalékkal csökkentek a termelői árak, a kimeneti oldalon pedig 0,4 százalékos volt a növekedés júniushoz képest. Szintén hétfőn este jelenik meg a brit kiskereskedelem augusztusi forgalmának adata, az augusztusi GDP-előrejelzés és a lakáspiaci index. Amerikában nem közölnek fontos adatot a hét elején, de délután a Fed egyik vezetője mond beszédet, amire odafigyelnek a befektetők.

Kedden is Nagy-Britannia lesz a középpontban, az ipari termelés júliusi adatait közli a hivatal. Júniusban havi szinten 0,2 százalékkal visszaesett a brit ipar termelése, míg éves szinten 1,6 százalékos volt a csökkenés. Amerikában kedden sem várható fontos makroadatok megjelenése, a folyamatban lévő lakásértékesítések számára és a nagykereskedelmi raktárkészletek adatára érdemes figyelni.

Szerdán a brit kereskedelmi egyenleg alakulása lesz a legfontosabb makroadat. Júniusban 4,4 milliárd font volt a külkereskedelem hiánya szigetországban, most a júliusi adatok jönnek. Szerdán mond beszédet Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke, akinek a szavaira mindig kiemelten figyel a piac. A múlt heti kamatmeghatározó ülésen az EKB változatlanul 4,25 százalékon hagyta a kamatot, a jegybank elnöke akkor beszédében azt emelte ki, hogy a bank elsődleges célja továbbra is az infláció megfékezése. Amerikában szerdán közlik szokás szerint az olajkészletek elmúlt heti alakulását, mely a nyersanyag árára lehet hatással.

Csütörtökön beindul a hét végi adatdömping: itthon reggel közli a KSH az augusztusi inflációs adatot, mely meghatározhatja az egész nap kereskedését a tőzsdén. Az EKB szintén csütörtökön közli szokásos havi jelentését az eurozóna gazdaságának alakulásáról, az Európai Bizottság pedig a gazdasági növekedés aktuális előrejelzésével bolygathatja meg a piacot.

A hét utolsó előtti kereskedési napján már a tengerentúlról is jönnek fontos hírek. A legjelentősebb talán a külkereskedelmi mérleg júliusi adata lesz, emellett szokásos heti munkaerőpiaci adatokat és az importárak indexét közlik.

Pénteken már egyértelműen az Egyesült Államok felé fordul a befektetők figyelme. Ekkor közlik ugyanis az amerikai kiskereskedelem augusztusi adatait, melyek fontosak lehetnek a gazdasági növekedés szempontjából. Júliusban havi szinten 0,1 százalékkal csökkent a kiskereskedelem forgalma, az autóeladások nélkül pedig 0,4 százalékos volt a növekedés. Most arra számítanak az elemzők, hogy kismértékben emelkedni, vagy stagnálni fog a kiskereskedelem forgalma. Szintén pénteken közlik a tengerentúlon a termelői árindexek alakulását, melyek az infláció szempontjából lehetnek fontosak. Júliusban 1,2 százalékkal emelkedtek a termelői árak, éves szinten pedig közel 10 százalékos volt a drágulás.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!